Pomáháme tam, kde je to potřeba
V sobotu 25. dubna 2026 se ve více než 3 500 obchodech po celé ČR opět uskutečnilo jarní kolo Sbírky potravin, největší celonárodní materiální sbírky na pomoc lidem v nouzi. Již tradičně se účastnil i tým dobrovolníků - nebo tedy spíše dobrovolnic! - Masarykova gymnázia ve složení Ellen Růžková, Jana Ryplová, Lenka Skalová a Veronika Humlová, všechny ze SXA, které v Bille Papírnická od dárců během dne vybraly celkem 585,5 kg materiální pomoci (potravin a drogerie) pro potřebné.
Mgr. Petr Jindřichová

Divadelní Plzeň
V závěru dubna 2026 jsme se pod vedením paní učitelky Hájkové vydali objevovat divadelní Plzeň. Exkurzi jsme započali v Divadle Josefa Kajetána Tyla, na Nové scéně, kde nám pan průvodce nadšeně vypravoval různé zákulisní historky a ukazoval nám nejskrytější kouty této betonové stavby. Následně nás čekala navazující prohlídka o několik set metrů dál ve Velkém divadle, kterou si vzal na starost syn našeho prvního pana průvodce.

Výměnný pobyt v Řezně
V týdnu 20.-24. 4. studenti druhých ročníků a sext vyrazili do Řezna oplatit návštěvu studentům Gymnázia Alberta Magna. První den si za doprovodu místní průvodkyně prohlédli město, v úterý navštívili klášter Weltenburg, památník Befreiungshalle a projeli se na lodi kaňonem Altmühltal. Ve středu zavítali do Mnichova, kde prošli olympijskou vesnicí. Předposlední den využili možnosti prohlédnout si zcela nové Muzeum bavorské historie a vystoupali po schodech na památník Walhalla.
Týden strávený v hostitelských rodinách přinesl studentům intenzivní poznání místní kultury, zajímavé zážitky a nová přátelství.
Mgr. Šárka Hrušková

Cena Maják pro naši kolegyni
Koordinátoři dobrovolnictví z celého kraje převzali v Plzni ceny Maják - naše kolegyně Vlasta Nováková byla jednou z nich. Byla oceněna za mnoho svých dobrovolnických aktivit. Akce, která se uskutečnila ve čtvrtek 23. dubna 2026, byla součástí tradičních Dnů dobrovolnictví, které se v tomto týdnu konají po celé České republice. Článek a další fotografie najdete na stránkách Plzeňského deníku zde.

Studenti dětem
Dne 21. 4. 2026 jsme se jako skupina 15 studentů naší školy zúčastnili Dnů dobrovolnictví, podobně jako minulý školní rok, na dětském oddělení FN Plzeň, kdy jsme si pro malé pacienty připravili program v podobě hraní her, luštění hlavolamů nebo soutěžení. Celé odpoledne proběhlo v přátelském duchu a já jsem moc hrdá, že se tolik žáků z různých tříd dokázalo mezi sebou domluvit, vše zorganizovat a celou akci samostatně naplánovat. Věřím, že se tito studenti stanou inspirací i pro zbytek školy. Celému týmu patří ohromný dík!
organizátorka Anežka Ságnerová, oktáva A

Studenti seniorům
Tak, jako se v úterý uskutečnila DobroAkce na dětském oddělení, pokračovala druhá část skupiny studentů-dobrovolníků ve čtvrtek 23. 4. 2026 na pobytové sociální péči. Mezi seniory jsme se pokusili přinést radostnou náladu a zpříjemnit jim jejich pobyt. Díky kvízu, tvoření nebo i „pouhému“ povídání tak zavládla krásná atmosféra, jež smíchem naplnila celé oddělení. Opět pevně doufám, že odhodlání a aktivita těchto studentů inspiruje ostatní žáky i učitele k dobrovolnictví a děkujeme především paní zástupkyni za plnou podporu v našich aktivitách.
organizátorka Anežka Ságnerová, oktáva A
Naši žáci špičkami v inovaci
Studenti Jan Toman (OKB) a Jaroslav Kudrna (OKA) vymysleli vlastní projekt MechSuit, kdy dlouhé měsíce vyvíjeli intuitivní ovladač mechanických ramen a sestrojili funkční prototyp. Díky MechSuitu nebude třeba ovládat ramena bagrů a další těžké techniky pomocí páček a joysticků, ale přirozenými pohyby ruky člověka, které se přenesou na rameno stroje. Kluci mají v plánu projekt dál posouvat, uplatnění by mohl najít v dálkové manipulaci s výbušninami nebo při dálkově vedených operacích.

Studenti studentům
Dne 20. 4. 2026 jsme se zúčastnily akce Studenti studentům, kde jsme měly příležitost sdílet s žáky z různých škol naše zkušenosti s dobrovolnictvím.
Ve své prezentaci jsme se zaměřily především na soutěž Daruj srdce, do které jsme se tento školní rok zapojily, a přiblížily jsme ostatním, jak taková soutěž probíhá. Celý den pro nás byl velmi inspirativní - nejen díky novým informacím, ale i díky příběhům ostatních skupin. Především jsme si uvědomily, že možností, jak pomáhat druhým, je opravdu mnoho a každý si může najít tu svou.
Veronika Čadinová (2. B), Klára Slavíková (SPA) a Anežka Ságnerová (OKA)

Velký úspěch v debatní soutěži v němčině
Dne 22.4. se malá skupinka studentů MG v čele s německou lektorkou paní Termath vydala do Prahy na německou debatní soutěž - Schulverbundsfinale Jugend debattiert, které se konalo na gymnáziu Christiana Dopplera. V našem podání se utkali tři nadaní studenti, kteří se zúčastnili debaty s žáky z pražských gymnázií. Výsledky byly famózní - první místo obsadil Adam Zdeněk Sysel (SPA) a na třetím místě se umístila Lucie Vu (SXA). Soutěžící i fanoušci si odnesli mnoho společných zážitků a spousty nových zkušeností.
Marie Protivová ze septimy B

Falešné hranice - Po stopách Akce Kámen
Dne 21. 4. 2026 se 15 studentů ze septimy B a 2. A zúčastnilo komentované divadelní vycházky „Falešné hranice - Po stopách Akce Kámen“ v okolí státní hranice mezi Bärnau a Tachovem. Na divadelní vycházku jsme vyrazili společně s žáky naší partnerské školy Ortenburg-Gymnasium-Oberviechtach a žáky Gymnázia Jindřicha Šimona Baara v Domažlicích.






