Studenti seniorům
Tak, jako se v úterý uskutečnila DobroAkce na dětském oddělení, pokračovala druhá část skupiny studentů-dobrovolníků ve čtvrtek 23. 4. 2026 na pobytové sociální péči. Mezi seniory jsme se pokusili přinést radostnou náladu a zpříjemnit jim jejich pobyt. Díky kvízu, tvoření nebo i „pouhému“ povídání tak zavládla krásná atmosféra, jež smíchem naplnila celé oddělení. Opět pevně doufám, že odhodlání a aktivita těchto studentů inspiruje ostatní žáky i učitele k dobrovolnictví a děkujeme především paní zástupkyni za plnou podporu v našich aktivitách.
organizátorka Anežka Ságnerová, oktáva A
Naši žáci špičkami v inovaci
Studenti Jan Toman (OKB) a Jaroslav Kudrna (OKA) vymysleli vlastní projekt MechSuit, kdy dlouhé měsíce vyvíjeli intuitivní ovladač mechanických ramen a sestrojili funkční prototyp. Díky MechSuitu nebude třeba ovládat ramena bagrů a další těžké techniky pomocí páček a joysticků, ale přirozenými pohyby ruky člověka, které se přenesou na rameno stroje. Kluci mají v plánu projekt dál posouvat, uplatnění by mohl najít v dálkové manipulaci s výbušninami nebo při dálkově vedených operacích.

Studenti studentům
Dne 20. 4. 2026 jsme se zúčastnily akce Studenti studentům, kde jsme měly příležitost sdílet s žáky z různých škol naše zkušenosti s dobrovolnictvím.
Ve své prezentaci jsme se zaměřily především na soutěž Daruj srdce, do které jsme se tento školní rok zapojily, a přiblížily jsme ostatním, jak taková soutěž probíhá. Celý den pro nás byl velmi inspirativní - nejen díky novým informacím, ale i díky příběhům ostatních skupin. Především jsme si uvědomily, že možností, jak pomáhat druhým, je opravdu mnoho a každý si může najít tu svou.
Veronika Čadinová (2. B), Klára Slavíková (SPA) a Anežka Ságnerová (OKA)

Velký úspěch v debatní soutěži v němčině
Dne 22.4. se malá skupinka studentů MG v čele s německou lektorkou paní Termath vydala do Prahy na německou debatní soutěž - Schulverbundsfinale Jugend debattiert, které se konalo na gymnáziu Christiana Dopplera. V našem podání se utkali tři nadaní studenti, kteří se zúčastnili debaty s žáky z pražských gymnázií. Výsledky byly famózní - první místo obsadil Adam Zdeněk Sysel (SPA) a na třetím místě se umístila Lucie Vu (SXA). Soutěžící i fanoušci si odnesli mnoho společných zážitků a spousty nových zkušeností.
Marie Protivová ze septimy B

Falešné hranice - Po stopách Akce Kámen
Dne 21. 4. 2026 se 15 studentů ze septimy B a 2. A zúčastnilo komentované divadelní vycházky „Falešné hranice - Po stopách Akce Kámen“ v okolí státní hranice mezi Bärnau a Tachovem. Na divadelní vycházku jsme vyrazili společně s žáky naší partnerské školy Ortenburg-Gymnasium-Oberviechtach a žáky Gymnázia Jindřicha Šimona Baara v Domažlicích.

Exkurze do Salzburgu
Ve čtvrtek 16. 4. 2026 jsme v brzkých ranních hodinách vyrazili se třídami KIB a KIA na poznávací dějepisně-zeměpisně-hudební exkurzi do rakouského Salzburgu.

Výstava Věrka Kohnová č. 519 a Jom ha-šoa
V úterý 14. dubna jsme se v rámci společenskovědního semináře vypravili po stopách židovské cesty v našem městě. Kolem Staré synagogy jsme došli až k Velké synagoze, kde jsem si kromě jejího majestátního interiéru mohli prohlédnout v otevřených prostorách kolem rabínského domu výstavu věnovanou plzeňské rodačce Věrce Kohnové, zavražděné nacisty ve věku 13 let. Pro její věk a skutečnost, že si psala deník, bývá často přirovnávána k Anně Frankové. Vzpomínkové odpoledne jsme zakončili U Branky, kde se konal již 21. ročník tradičního veřejného čtení obětí holocaustu Jom ha-šoa.
Mgr. Petr Tesař

Pomáháme Srdíčkovými dny
Dne 26. 3. 2026 se studenti naší školy zapojili do prodeje sbírkových předmětů v rámci Srdíčkových dnů organizovaných nadací Život dětem, jež pomáhá dětem s vážnou, často i nevyléčitelnou chorobou. Společně jsme vybrali přes 15 000 Kč. Všem spolužákům moc děkuji za spolupráci a zájem pomoci těm, kteří to nejvíce potřebují.
Anežka Ságnerová, oktáva A

Pátá výstava Vytvoř radost
Dne 30. 3. 2026 proběhla již pátá charitativní výstava Vytvoř radost. Jedna z učeben Masarykova gymnázia se proměnila ve velikonoční jarmark, kde si mohli učitelé, studenti a jejich rodiče vybrat nějakou tu „radost" a podpořit již pátý charitativní projekt. Tentokrát byly získané finanční prostředky určeny na podporu realizace programu Onko Aquafit, což je projekt, který pomáhá onkologickým pacientům během jejich léčby. Vernisáž výstavy proběhla za účasti paní Veroniky Nové ze spolku Hlas onkologických pacientů. Video z vernisáže - zde.

Pozvánka na vernisáž
Srdečně zveme na vernisáž výstavy výtvarných prací našich žáků, která se koná dne 8. dubna 2026 v 15 h. ve vstupní hale Českého rozhlasu na náměstí Míru v Plzni. Pokud nestihnete slavnostní zahájení výstavy, můžete si přijít výstavu prohlédnout až do 29. dubna. Těšíme se na Vaši návštěvu.






