Milí studenti, kolegové, přátelé dobré knihy,

v roce 1928 v Lidových novinách vznikla anketa Kniha roku. Obě totality ji zrušily, ta druhá, komunistická, na dlouhých 42 let, kdy ji v roce 1991 obnovil redaktor Jan Lukeš. Naštěstí trvá dodnes. O co šlo? Redakce Lidových novin vždy oslovila několik set osobností z různých oborů veřejného života, aby označily tři knihy, které toho roku vyšly, s možností připojit krátké hodnocení, proč vybraly právě ten který titul. Výsledek přinesl „nejzajímavější, nejlepší či nejhodnotnější knihu roku“. Jak to dopadlo, můžete vidět pod textem na přiložené kopii, případně se podívejte na web Databazeknih.cz, které knihy bodovaly v Knize roku v minulých letech.

Nu. Naše gymnázium letos slaví 100. výročí založení. Nese hrdé označení Masarykovo, což by jej vlastně mělo propojovat s ideály, na nichž stavěly i Lidové noviny v Masarykově Československu. A tak jako Lidové noviny patřily k tomu nejlepšímu v oblasti žurnalistiky, patří i Masarykovo gymnázium k tomu nejlepšímu v oblasti školství.

Nasycený žaludek se brzy změní v hladový, hezká věc se okouká a jedny slevy v obchodech vystřídají jiné. Ale hodnoty nesené kvalitní literaturou zůstávají. Pojďme se zamyslet, které tři knihy Vás v životě zformovaly tak, že ve Vás nějak přetrvaly a nasytily Vaši duši.

Průběh ankety Kniha století MG:

1. Každý student či zaměstnanec MG má právo vybrat dle svého výběru 1 až 3 nejzajímavější, nejlepší či nejhodnotnější knihu/knihy napsané a poprvé vydané v letech existence Masarykova gymnázia (1920-2020).

2. Svou volbu můžete provázet krátkým komentářem, proč jste vybrali právě tyto knihy.

3. Uveďte vždy název knihy, jméno autora a rok vydání. Knihy poprvé vydané před rokem 1920 se do výsledků nezapočítávají.

4. Je lhostejno, zda vybrané knihy patří do české či světové literatury.

5. Každý účastník ankety má jen jednu možnost hlasovat.

6. Hlasování bude probíhat reálně, fyzicky jako při politických volbách. Vezmete papír formátu A4 nebo A5, označíte jej nápisem Kniha století MG a dále už jen píšete své tipy, resp. zdůvodnění.

7. Svůj hlasovací lístek nezapomeňte podepsat (aby se zamezilo tomu, že někdo bude hlasovat vícekrát), předpokládejme, že se za své jméno ani výběr nikdo nestydí.

8. Hlasovací lístek vhodíte do hlasovací schránky umístěné mezi přízemím a prvním patrem v termínu 1. 9. – 31. 10. 2020. Výsledky budou zveřejněny během prosince 2020.

Děkuji všem, kteří se budou podílet na tomto jedinečném experimentu.

Mgr. Petr Tesař