Když se řekne Evropský parlament mládeže, řada bývalých a několik současných studentů MG se usměje, zamyslí a pak začne vzpomínat, kterých zasedání se kdy a kde zúčastnili a jaké to bylo. A jak měli možná zpočátku obavy z úrovně angličtiny a z toho, jací budou studenti z ostatních škol. Hned si vzpomenou, že toho během akcí EYP moc nenaspali. A to ne proto, že by party trvala do rána, ale proto, že měli prostě spoustu práce. Povětšinou se shodnou, že to ale rozhodně stálo za to. V momentě, kdy mohli na Valném shromáždění ochutnat plody své několikadenní dřiny a zúročit pečlivou přípravu během předchozích dnů a nocí, se z jednoho z mnoha typů modelových setkání neboli simulací stane pulsující aréna názorů a vystoupení.

Během akcí EYP mají studenti možnost poznat aktivity a procedury spojené s prací v Evropském parlamentu, přípravami rezoluce i jejich následným obhajováním či napadáním. Toto vše se mnohým (nejen) mladým lidem může zdát zdlouhavé, namáhavé, dokonce nudné. Jistě, práce ve výborech a komisích Evropského parlamentu není jako jízda na horské dráze. Nicméně o tom, jak je v mnoha případech živá a zároveň inspirativní a obohacující všem může vyprávět nejeden delegát, který se účastnil některého z přípravných či soutěžních zasedání EPM, které vždy probíhají v anglickém jazyce.

Naši studenti na EYP zasedání hlásí každoročně. Letos to bylo již poosmé, co vyrazili do bitvy o účast v Národní výběrové konferenci (NVK). Dřívější soutěžní předkolo v Praze bylo nahrazeno tzv. Regionální výběrovou konferencí. Na tu se vydali začátkem prosince 2017 do Českých Budějovic dokonce hned dvě delegace z MG. Ke zkušeným matadorům Ngoc Anh Nguyen, Tomáši Kováříkovi (SPA) a Barboře Soukupové (SPB) se přidaly spolužačky Tereza Šrámková, Eliška Koželuhová, Michaela Rubášová, Kateřina Špalková a nově také Alan Karlíček (KAA). Ačkoliv byli všichni skutečně výborní a to jak během prací v jednotlivých komisích, tak i během Valného shromáždění, na jubilejní 20. NVK EPM postoupilo pouze pět studentů.

Do Karlových Varů tak 22. března vyrazili Ngoc Anh Nguyen, Tomáš Kovářík, Tereza Šrámková, Michaela Rubášová a Alan Karlíček. Toto zasedání je čtyřdenní, delegáti mají zase o něco více práce ale také času se sladit s ostatními členy komise i se svými vedoucími neboli chairs. Ovšem i motivace k úspěchu je vysoká, z této konference je možné postoupit až na různý typ zasedání v celé Evropě, což se letos výtečně povedlo všem našim delegátům! Ngoc Anh Nguyen a Tereza Šrámková postoupily na nejprestižnější zasedání - International Session - mohou si vybrat Vilnius (LT), Rotterdam (NL) nebo Jerevan (AM). Ostatní studenti postoupili na Národní výběrové konference v cizině a také si mohou vybrat - Novi Sad (RS), Piņķi (LV) nebo Białystok (PL). Výkony všech studentů MG byly opravdu velmi vysoké, rezoluce připravovali, obhajovali, napadali, debatovali o nich a nakonec hlasovali s naprostou profesionalitou nemluvě o velmi vysoké úrovni jejich angličtiny.

Mgr. Jana Kajanová