Evropský parlament mládeže – Národní výběrová konference
European Youth Parliament (EYP) – National selection conference
(Karlovy Vary 22. 3. – 25. 3. 2012)

Delegates from MG Pilsen: Tomáš Osvald (3. A), Nam Tran Quang (3. A), Kateřina Cibulková (SPA), Jan Janouch (SPA)

Letos již o mnoho zkušenější delegáti (Jan Janouch, Kateřina Cibulková a Michaela Boudová – všichni septima A – a Nam Tran Quang, Tomáš Osvald – oba z 3. A) postupují stejně jako v loňském školním roce z předkola opět organizovaného na Magistrátu hlavního města Prahy na Národní výběrovou konferenci – soutěžní postupové klání.

Konference se koná tentokrát v Karlových Varech pod záštitou premiéra ČR Petra Nečase. Společně s EPM ji organizuje První České gymnázium v Karlových Varech. Na konferenci odjíždí čtyři delegáti (výše jmenovaní studenti, bez Míši Boudové) v doprovodu Mgr. Jany Kajanové, aby reprezentovali jak školu, tak sami sebe. V porovnání s minulým rokem vzrostly jak jejich argumentační schopnosti, jazykové dovednosti, ale také jejich zdravé sebevědomí. Konkurence v rámci škol i jednotlivců je v letošním roce velká a probojovat se k prvním příčkám nebývale náročné. Jelikož delegace Masarykova gymnázia je pouze čtyřčlenná, nemůže postoupit coby celek. Nicméně, velkého úspěchu dosahuje studentka Kateřina Cibulková ze septimy A, která postupuje na Evropské fórum v Českých Budějovicích (srpen 2012). Tohoto zasedání, které trvá 10 dnů, se zúčastní na 130 delegátů z různých zemí EU.

O tom, že EPM láká účastníky i pro jiné role než delegátské, svědčí fakt, že Jan Janouch ze septimy A se zúčastnil 1. Mezinárodního fóra EPM v rámci Kosova Initiative, konajícího se v květnu v Prištině; tentokrát v roli člena novinářského týmu.

Mgr. Jana Kajanová


EYP

Ve čtvrtek dne 22. března 2012 se naše školní delegace vydala na cestu do města lázní, Becherovky a tradičních lázeňských oplatek Kolonáda Karlových Varů. Zde se naši jednotliví delegáti rozdělili do různých komisí. Každá komise byla specializovaná na jeden politický obor a k němu dostalo téma, na které se mělo diskutovat. Ale ještě předtím, než se delegáti pustili do práce, museli se přece nějak seznámit. Od toho tady je Teambuilding! Cílem teambuildingu je vytvoření tužšího vztahu mezi delegáty v komisi. Pomocí různých her se delegáti lépe poznávají a postupně se vytracuje určitý stud mluvit. Teambuilding bych doporučoval těm, kteří se rádi seznamují s lidmi a nebojí poznat něco nového.

Pak následuje Committee Work. Delegáti z různých škol ve skupině po deseti začínají řešit problém na dané téma. Shrnují si problémy a na ty se snaží vymyslet řešení. Pro mne osobně méně záživná část, ale jsem si jist, že kdybych o daném tématu věděl více, určitě by mi tato část bavila, jelikož  si zde člověk vypiluje svoji angličtinu, naučí se prosadit si svůj názor a stát si za ním, popřípadě udělat kompromis. Ke konci Committee Work se finišuje rezoluce, která bude připravená na General Assembly!

General Assembly je „zasedání“ komisí, které představují svoje rezoluce, a ty se snaží hájit a získat hlasy všech přítomných delegátů, aby jejich rezoluce prošla. GA se skládá z několika částí. Začíná se z Reading Operative Clauses, kdy delegát určité komise vstane a přečte řešení dané komise. Pak vstane jiný delegát ze stejné komise a ten přečte nebo řekne svůj napsanou „defense speech“. Na tuto defense speech se hlásí jiné komise, kde určitý delegát má připravenou „attack speech“. Pak následuje Open Debate, kdy všechny komise mezi sebou „válčí“, vzájemně se ptají a určitě tu nechybí ani špetka sarkasmu nebo ironie. A na konec moje nejoblíbenější část Sum up Speech. Delegát bránící se komise vstane a snaží se reagovat na „open debate“ a shrne celou rezoluci a snaží se apelovat na ostatní delegáty svým projevem a snaží se dotknout i jejich srdcí, čímž získá hlasy, aby daná rezoluce prošla.

Upřímně si myslím, že EYP je pro všechny přínosem. Každý si tam najde svoje a pozná plno zajímavých a úžasných lidí. Navíc poznáte spoustu cizinců; a kdo ví, třeba se stanou vašimi kamarády a vy za nimi budete moci cestovat. EYP SPIRIT!

Nam Tran Quang, 3. A


EYP není, jak mi většina lidí říká, „ulévání ze školy“. Je to docela dost náročná práce s fůrou zábavy. Letos to byl můj druhý ročník, takže jsem byl už docela zběhlý. Ale stejně při odjezdu se mi mnoho lidí posmívalo: „Na jakou nesmyslnou politickou akci to zase jedeš? Ty chceš být politikem, že jo?“ nebo „Jo, to bych jel taky, určitě budete od rána do večera v baru a nic dělat nebudete.“ Všechny musím vyvést z omylu, ale přesto jim dát v něčem i trochu za pravdu.

Je to akce pro lidi, kteří se zajímají o dění kolem sebe a mají chu se o problémech bavit. Zároveň poznat mnoho fajn lidí a užít si plno zábavy. Není to, jak by si asi někteří představovali, strohé zasedání v sále a dlouhosáhlé nudné rozebírání nezáživných témat.

V teambuildingu poznáte, že každý člověk je úplně jiný. Každý má jiné zájmy. Jeden hraje hokej, druhý se zajímá o auta, třetí je vášnivý degustátor piva, ale všichni si dokáží porozumět a užít si společně mnoho zábavy.

Při večerních EYP Café poznáte zase lidi z jiné stránky a můžete si s nimi neformálně popovídat, nebo také zatancovat.

Zato v Committee Work se soustředíte na problematiku komise, kterou jste si vybrali. Každý si téma předem nastuduje a zde o něm může diskutovat. Nejvíce se projeví vaše obecné znalosti a připravenost. Výsledkem této části je rezoluce, kterou společně na základě debat vytvoříte. Je to ohromný boj s časem. Nikdo nestíhá, každý si chce prosadit svůj názor a čas letí. Ale naštěstí vás kontroluje dvojice tzv. Chairs, která vám udává časové limity a včas ukončuje debaty. Každý si oddychne, když je práce hotová. Ale to nejhorší nás teprve čeká.

Noc před General Assembly = maximálně hodina spánku. Ve dvě hodiny ráno jsme obdrželi rezoluce ostatních committee a museli jsme si je nastudovat, abychom ráno tušili, o čem jsou a byli schopni na ně reagovat, popřípadě vytvořit si „attack speech“. Ještě se posouval čas, takže ze dvou hodiny byli okamžitě 3. Všichni nadopovaní kávou, nebo energetickým nápojem pročítali vytvořené návrhy a čmárali do papírů. Čas stále ubíhal. Já jsem se dostal do postele v půl šesté ráno úplně vyřízený a budík jsme všichni měli nastavený na půl sedmou.

Vstávání bylo těžké, ale všichni to zvládli na výbornou. Pomalu jsme se přesouvali do Grand hotelu Pupp, kde probíhalo GA. To je nejexklusivnější hotel v Karlových Varech. Docela jsem se tam těšil. Ale představa 7 hodin sedět na židli a poslouchat přednášení rezolucí mě po uplynulé hodině spánku docela znepokojovala. Ale nakonec to bylo fajn, protože se každý dostal několikrát ke slovu, a tudíž nebyl čas na únavu.

Zakončení probíhalo jako vždy. Všichni smutní, že tak ohromná akce musí skončit. Je až neskutečné jak obrovskou důvěru jste schopni za čtyři dny mezi sebou vybudovat.

Už se ohromně těším na příští roční, ale mrzí mi, že to bohužel bude můj poslední.

Tomáš Osvald, 3. A


EYP: Challenge yourself’ applied on every detail

Challenge yourself is one of the most common EYP´s motto (and believe that there are quite a few of them) and probably the most reasonable one. There is simply a kind of challenge for everyone. Lack of sleep, teambuilding, fluent speaking in English, thematic parties, speaking in public, being with strangers on a strange place, they are just a sample of fears to fight off. You have to overcome a few things, but when you manage it, you can be sufficiently proud of yourself and that is the greatest reason why it is good to go through the whole procedure of an EYP session.

Kateřina Cibulková, septima A

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image