Zatímco studenti 4. B, 4. A, SPB a SXA byli na začátek školního roku v Německu, OKA a část třídy 4. A  vyjely do další německy mluvící země - do Rakouska. Přesněji jsme navštívili rakouské hlavní město Vídeň. Ráno ve středu 7. 9. 2022  jsme vyrazili od školy směr Praha v doprovodu vyučujících německého jazyka paní Wagnerové, paní Hruškové a pana Švarce. V Praze se k nám připojila naše průvodkyně paní Linda Klečatská a poté jsme konečně vyrazili k našemu cíli.

 I přes menší dopravní potíže jsme úspěšně dorazili na první zastávku v programu, k zámku Schönbrunn.Své jméno nese podle pramene, který měl člověku, který se z něj napije přinést krásu. Zde jsme si prohlédli osobní komnaty Franze Josefa I. a císařovny Elisabeth, nebo například zrcadlový sál, ve kterém hrál Wolfgang A. Mozart,  a čínské kabinety. Podívali jsme se také do schönbrunnské zoo, kde nás nejvíce zajímaly pandy, a ve svém volném čase jsme se mohli projít po zahradách nebo si dát kávu v budově Gloriette, tyčící se naproti zámku. Po večeři jsme se  ještě vypravili na výlet na věž Donauturm, kde jsme měli možnost spatřit Vídeň z ptačí perspektivy.

Druhý den jsme začali prohlídkou komplexu OSN a měli jsme možnost se podívat i na jednu z probíhajících konferencí. Poté jsme pokračovali do centra Vídně na Ringstraße. Přes vídeňskou radnici, Burgtheater a budovu parlamentu jsme se dostali až k Hofburgu, zimnímu sídlu rakouské šlechty. Navštívili jsme také katedrálu sv. Štěpána nebo Looshaus, který byl postaven podle návrhu architekta Adolfa Loose v modernistickém stylu bez ornamentů. To byl také důvod proč se Franzi Josefovi nelíbil a nechal zatáhnout závěsy na straně Hofburgu s výhledem na tento dům, aby se na něj nemusel dívat. Volný čas jsme strávili kupováním suvenýrů, posezením v jedné z mnoha místních kaváren nebo třeba návštěvou některého z muzeí v blízkosti Hofburgu. Večer jsme poté navštívili zábavní park Prater.

Náš poslední den ve Vídni jsme se podívali na interaktivní výstavu o historii Vídně, vyzkoušeli jsme si i virtuální realitu. Další zastávkou byl Hundertwasserhaus, jedno z nejznámějších děl F. Hundertwassera. Je postavený v souladu s přírodou, díky tomu zde nenajdete jedinou rovnou linii. Původně měl sloužit jako ubytovna pro sociálně slabší, ale dnes se z něj stala spíše turistická atrakce. Jako rozloučení nám posloužila návštěva zámku Belvedere, kde jsme se pokochali výstavou obrazů. Zaujal nás například obraz Polibek od Gustava Klimta nebo obraz od J. L. Davida Napoleon překračující Alpy.

Vrátili jsme se  plní nových znalostí a zážitků zpátky domů.

Alžběta Šlapáková, oktáva A