Dne 7. 9. 2022 se některým našim studentům ze třetích a čtvrtých ročníků poštěstilo se zúčastnit interaktivní přednášky o Západosaské univerzitě ve Zwickau. Následně se rozhodlo, že se naši studenti dokonce mohou přes prázdniny na danou univerzitu podívat a zjistit, jak studium v zahraničí funguje, musí však odeslat motivační dopis jako důkaz, že si z přednášky něco odnesli. Této nabídky posléze využil jen jeden náš student - Martin Polák - ale jeho velice pozitivní odezva snad do příště přitáhne více zájemců.

Veškerá spolupráce s německým protějškem probíhala výborně a studenti nemuseli platit cestu, stravu, tříhvězdičkový hotel, ve kterém se ubytovali ani doprovodné akce ve městě. Zájemci si vybrali, které přednášky chtějí navštívit, sestavili si z nich rozvrh, a následně chodili na hodiny společně se studenty dané univerzity. Škola sestává z dvou kampusů, ke kterým náleží celá řádka budov, takže při hledání přednáškové místnosti byli studenti nuceni konverzovat se studenty či učiteli univerzity, aby se doptali na cestu k cíli. Konané přednášky se skládaly jak z teoretických, tak z praktických oborů, takže si každý vybral dle své libosti takové přednášky, které chtěl. Po skončení přednášek, směli studenti volně korzovat městem, porozhlédnout se po památkách (či navštívit muzeum Roberta Schumanna) nebo suvenýrech pro své blízké. Když nastal večer, připravil se pro ně doprovodný program k seznámení s místní kulturou (film, prezentace) či k poznání ostatních účastníků univerzity (deskové hry). Když se večer vraceli do hotelu, vždy vedli podnětné konverzace účastníků k několika desítkám minut následně strávených zapálenou konverzací v němčině. 
Prostředí na univerzitě a v jejím okolí nepopřelo ani svůj přátelský charakter - každý učitel se o nové studenty zajímal z hlediska jejich zájmů i možnosti dalšího studia na univerzitě. A organizátoři nabídli rodinné prostředí, kdy si student našeho gymnázia zažil typický den v saské rodině - od nákupu a natankování automobilu, přes společný oběd u hostitelů, videohry až po procházku zahradou. Nakonec si studenti vyměnili kontakty, aby se i po skončení této skvěle zorganizované akce byli schopni znovu kontaktovat. Cesta domů proběhla poklidně a podle plánů se tak na konci podzimních prázdnin vrátili studenti ke svým rodinám.

Martin Polák (OKA) a PKNj