Ve středu 2. března 2022 se na naší škole uskutečnila další skvělá akce v rámci dlouhodobé spolupráce naší školy s katedrou archeologie Západočeské univerzity tady v Plzni. Tentokrát to byla teoretická přednáška Dr. Josefa Hložka na téma Středověká kolonizace, zakládání měst a středověká Plzeň. Nebyla by to spolupráce s katedrou archeologie, kdyby pochopitelně i tato přednáška nebyla podložena archeologickými vykopávkami a exkurzem do práce archeologů.

Dr. Hložek byl skvěle připraven. Jeho přednáška byla doplněna prezentací, ve které bylo mnoho zajímavých obrázků map a informací. Od obecného přehledu se postupně dopracoval ke konkrétním věcem, již podloženým archeologickými vykopávkami nejen v Plzni. Spolu s teoretickým výkladem nás Dr. Hložek velmi přirozeně a nenásilně zároveň seznamoval s tvrdou a fantastickou prací archeologů, když vše o čem hovořil, vždy podložil konkrétním příkladem vykopávek a archeologické práce tady v Plzni a v celém kraji. Dynamiku zakládání středověkých měst dokazoval na vykopávkách nejen v centru Plzně. Dokonce jsme se podívali na nejstarší hrady Šumavy a nakrátko i do Krušných hor.

Přednáška Dr. Hložka tedy nejen, že byla obsahově obrovsky zajímavá, ale také plná praktických příkladů archeologické práce. Studenti tak mohli vidět konkrétní výsledky konkrétní práce. Studenti snad pochopili, že býti archeologem neznamená lovit poklady jako fiktivní Indiana Jones, nebo vykopávat mumie a hrobky faraonů. Přesvědčili se, že práce archeologa může být nesmírně zajímavá a dobrodružná i tady v plzeňském kraji nebo centru města.

Přednáška trvala dvě vyučovací hodiny a dle reakcí studentu lze soudit, že to byl velmi účelně a zábavně strávený čas.
Děkujeme doktoru Hložkovi za skvělou přednášku a budeme se těšit na další spolupráci s archeology ze Západočeské univerzity.

Mgr. Monika Babčaníková