Studium na jazykovém gymnáziu se na první dojem jeví docela jasně. Historie v cizích jazycích, nekonečné biflování slovíček nebo humanitní obory jako hlavní zdroj informací. Ale je toto skutečně realitou? Ihned po nástupu do jazykové třídy jsme byli mile překvapeni. Dokonce i v oné jazykové třídě je opak více než pravdou. Díky veliké ochotě našich paních učitelek a pánů učitelů máme možnost se zúčastnit mnoha akcí, které jsou spojené s přírodními vědami.

Navštěvujeme třeba sérii přednášek „Semináře nejen k MO“ vedené na Fakultě aplikovaných věd ZČU nebo přípravku na krajské kolo matematické olympiády pod vedením pana prof. RNDr. Tomáše Kaisera, DSc., ale také různé jednodenní akce.

Nedávno jsme měly možnost zúčastnit se akce „Staň se na den vědkyní“ na pražském ČVUT. Měly? Ano, skutečně měly, nikoliv měli. Program byl totiž udělaný pro studentky SŠ, jež se zajímají o vědu. Cílem je podpořit počet žen v tomto odvětví. Celou akcí nás provázela paní organizátorka Ing. Jaroslava Óbertová, Ph.D. a další níže zmíněné ženy.

Jako první nás čekala přednáška o světě elementárních částic. Přednes paní Ing. Márii Marčišovské, Ph. D. nám všem nastínil tajemství nejen jaderné fyziky. Posléze následovala přestávka tzv. Coffeebreak, kde, k našemu překvapení, bylo připraveno mnoho dobrého jídla a pití. Další následovala přednáška od paní prof. Ing. Edity Pelantové, CSc, která nám zábavnou formou ukázala, že naše chytré počítací přístroje (my říkáme kalkulačky) nejsou vždy tak chytré, a vysvětlila, co tento jev může způsobovat. Hned poté následovala přednáška, respektive spíše návod, jak si sestavit vlastní autíčko na dálkové ovládání. Slečna Bc. Kateřina Poláková nám to celé krásně vysvětlila.

Co nás mnohé zaujalo snad nejvíce, byla možnost vést diskuzi se ženami, které ve vědě působí. Prof. Ing. Helena Jelínková, DrSc., Ing. Katarína Křížková Gajdošová, Ph.D., Ing. Monika Kučeráková, Ph.D. a Michaela Valentová, MSc., Ph.D. si udělaly čas, aby mohly zodpovědět všechny naše zvídavé dotazy. Probraly jsme skutečně mnoho témat, a to nejen těch přímo souvisejících s vědou. Dozvěděly jsme se třeba to, že vědkyně může mít i zednické zkušenosti.

Následovala individuální cvičení na všelijaká témata. Například: Hledání částic při teplotách v trilionech stupňů Celsia na LHC, Programování na kvantovém počítači IBM Q, Laserová zubní vrtačka, Gelová dozimetrie, Scintilační magie: přeměna neviditelného ionizujícího záření na světlo, Mach-Zehnderův interferometr: laserová laboratoř HiLase a mnohá další zajímavá témata. Po cvičeních jsme měly možnost navštívit EPS YOUNG MINDS AFTER PARTY. My jsme tak bohužel neučinily a vyrazily rovnou domů. Příští rok bychom se ale rády podívaly na celou akci včetně takzvané after party.