Dne 6. května 2022 jsme se v rámci programu Slavností svobody spolu s paní učitelkou Řeháčkovou a s panem učitelem Švarcem zúčastnili pietního aktu na plzeňské radnici. Po cestě na radnici jsme zhlédli výstavu „80 let operace Anthropoid“ (o atentátu na „pražského kata“ Reinharda Heydricha), která byla tvořena informačními tabulemi.

Při pietním aktu promluvil Luc Rensonnet, syn belgického veterána a bývalého prezidenta Bratrstva 17. střeleckého praporu Georgese Rensonneta, dále velvyslanec belgického krále J. E. Grégoire Cuvelier, generálmajor armády Spojených států amerických Jessica Meyeraan a radní města Plzně Veronika Jilichová Nová. Na konci samotní váleční veteráni, zástupci za USA a Belgii a primátor města Plzně Pavel Šindelář položili věnce před pamětní desky Bratrstva 17. praporu belgických střelců a 16. obrněné divize americké armády.

Po této události jsme měli možnost se setkat s belgickými veterány Louisem Gihoulem a Valèrem Gustinem a dva naši spolužáci Štěpán Smatana a Anna Marie Potůčková jim poděkovali jménem Masarykova gymnázia za statečnost a odhodlanost nasadit život při osvobození Plzně. Popřáli jim mnoho zdraví a sil do dalších let. Pak jsme se s nimi i s panem Resonnetem vyfotili. Na fotografii nemohla chybět standarta Bratrstva 17. praporu belgických střelců!

Byl to krásný a nezapomenutelný zážitek – stát tváří v tvář mužům, kteří bojovali v největší válce v dějinách světa a osvobozovali národy od kruté nacistické tyranie. Nikdy na jejich statečnost nezapomeneme!

David Pop, 1. A

Rozhovor s Louisem Gihoulem z roku 2014 najdete zde.