Motto: POMÁHÁME, PROTOŽE MÁME TO ŠTĚSTÍ, ŽE MŮŽEME
Po předchozích dvou ročnících podzimní Potravinové sbírky Masarykova gymnázia, která se konala vždy v pátek před celonárodní Sbírkou potravin, by se dalo říci, že jde sice o mladou, ale přece jen už tradici.

Letošní situace nám bohužel chtěla udělat čáru přes rozpočet i ohledně této charity, ovšem my jsme se nedali, lépe řečeno nedaly, neboť s kolegyní Mgr. Vlastou Novákovou a několika studentkami současnými (Adéla Siková, Monika Kůsová, Karolína Němcová, Aneta Válková z KIA a Adéla Šlajsová z SPA) i bývalými (loňská maturantka Tereza Nováková a Barbora Špidlová, která přestoupila na jinou SŠ) jsme si vzaly na starost jeden zúčastněný obchod: v sobotu 21. listopadu jsme se tedy zúčastnily jako dobrovolnice podzimního kola celonárodní Sbírky potravin v Bille v Majerově ulici, kde jsme vybraly za celý den naprosto úžasných 647,9 kg trvanlivých potravin a drogerie.

Jen pro srovnání, výtěžek v tomto malém sídlištním supermarketu byl téměř srovnatelný nebo i vyšší než v mnohem větších obchodech jako jsou Kaufland v Area Bory, Makro, Tesco Borská Pole nebo v Kauflandu na Roudné. Prý to bylo díky velice sympatickým a nadšeným dobrovolnicím, kterým tímto ještě jednou děkuji za bezvadnou spolupráci.

Vpodvečer, během svážení vybraných darovaných potravin do skladů Potravinové banky Plzeň, navíc vyšlo najevo, že v Albertu v Olympii ÚPLNĚ CELÝ DEN odsloužily jako dobrovolnice za organizaci YMCA dvě dámy Soukupovy, maminka s dcerou Ester, která je studentkou 1. A naší školy. Hluboce se skláním před jejich obdivuhodným výkonem, kdy jim během více než jedenáctihodinové služby rukama prošlo bezmála 1,2 t (ano, opravdu 1 200 kg!) darovaných komodit!

Vybrané potraviny a drogistické zboží je, jako obvykle, určeno na pomoc lidem v nouzi v našem kraji. Letos je sbírka obzvláště potřeba, pomoc potravinových bank totiž potřebuje více lidí než v minulosti. Mezi novými žadateli jsou zvláště ti, kteří přišli kvůli koronaviru o práci nebo mají minimální příjmy, a těch je i v našem relativně bohatém kraji bez velkých sociálně problematických lokalit mnoho. Nejčastějšími příjemci pomoci jsou tak samoživitelé, osamělí senioři nebo lidé s handicapem.

Jinak pro vaši informaci, během letošního hlavního dne podzimní Sbírky potravin, už výše zmiňované soboty 21. listopadu 2020, se v samotné Plzni podařilo vybrat těsně přes 10 tun potravin a drogerie (konkrétně 10 093,7 kg), v rámci celého Plzeňského kraje to bylo téměř 15 tun potravin a drogerie a v celé ČR pak neuvěřitelných 440 tun, čímž byla opět překonána loňská rekordní sbírka.

Mgr. Petra Jindřichová