Tento školní rok jsem měl jedinečnou příležitost účastnit se 29. ročníku Pražského studentského summitu, největší diplomaticko-politické simulace v České republice a na Slovensku, která spojuje stovky aktivních středoškoláků a vysokoškoláků.

Vše začalo v září, kdy jsme se s kamarádem Tadeášem Soukupem z Ústeckého kraje bavili o účasti na Summitu. Třetího člena delegace Adama Jurku nám pomohl sehnat náš společný kamarád a „summití cesta“ tak mohla začít. Nejprve jsme museli vyplnit přihlášku plnou různých argumentačních, právních a obecně společenskovědně zaměřených úkolů. Pracovali jsme s právním výkladem Charty OSN, psali náš názor na fiktivní diplomatickou situaci a v neposlední řadě jsme také ověřovali různá historická fakta. Měli jsme to štěstí a na Summit jsme se dostali, a aby toho nebylo málo, byl nám přidělen Myanmar, který se zmítá od roku 2021 v občanské válce.

21. října nás čekal první přípravný workshop na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Během celého Summitu jsme pracovali převážně v různých orgánech OSN, já jsem byl přidělen k orgánu UNEA, tedy environmentálnímu shromáždění. I když tohle není téma, o které bych se nějak výrazně zajímal, dozvěděl jsem se spoustu nových informací a rozšířil své obzory. V orgánu UNEA jsme se seznámili již na prvním workshopu, který jsme zakončili společnou večeří. Následovaly ještě čtyři další přípravné workshopy, při nichž jsme psali stanoviska našich států, zkoumali problematiku a v neposlední řadě jsme o ní také debatovali.

Svatý grál celého Summitu ale byla záverečná konference ve dnech 4.-7. dubna. Jednalo se o nezapomenutelný a vyčerpávající zážitek plný intenzivních jednání, dobrých obědů a hlavně nových přátelství. První den jsme se zúčastnili slavnostního zahájení v Pražské křižovatce, od druhého dne se již jednalo na plné obrátky. V orgánu UNEA jsme postupně řešili problém znečištění ovzduší, konzumace masa a fast-fashion. Jako delegát Myanmaru jsem zastupoval velmi environmentálně skeptická stanoviska a společně s ostatními státy globálního jihu jsme například úspěšně zablokovali rezoluci, jejíž cílem bylo omezit fast-fashion výrobu.

Konference byla opravdu intenzivní, i přesto jsme si ale s novými přáteli našli čas jít se projít po večerní Praze nebo navštívit některý z mnohých pražských podniků. Poslední den Summitu nás čekalo závěrečné jednání, slavnostní zakončení a také rozlučkový „social“ v El Magicu.

Summit nám všem přirostl k srdci a těšíme se na třicátý ročník. Všem, kteří chtějí zažít něco nového a zajímá je politika, diplomacie, byznys či obecně jakákoliv společenskovědní disciplína, bych účast určitě doporučil. Pevně doufám, že nově navázaná přátelství s lidmi z celého Česka a Slovenska budu jen prohlubovat a těším se na další shledání.

Štěpán Smatana, 3. A