V pátek 11. 11. 2022 měli naši studenti seminářů moderních dějin a obou čtvrtých ročníků možnost vyslechnout mnoho inspirativních příběhů Čechů, kteří se v minulosti proslavili v různých oborech na celém světě. Do naší školy totiž zavítal politolog, historik a autor mnoha publikací s problematikou krajanů v zahraničí PhDr. Martin Nekola, Ph.D.

Jeho první přednáška prozradila například, odkud konkrétně a jak se dostali naši krajané na Nový Zéland a kdo z nich tam otevřel první operu, kdo a proč v Austrálii založil nejslavnější lyžařské letovisko, kdo byl hlavním vojenským poradcem a dokonce přítelem etiopského císaře nebo kdo v Peru koupil pozemek, na němž archeologové odkryli starověkou hrobku se zlatým pokladem.

Druhá přednáška s obrazovou prezentací se věnovala podrobně „české Americe“, tedy českému vystěhovalectví do USA, životu a historii krajanských komunit ve vybraných velkoměstech jako například v New Yorku, Chicagu, Clevelandu, St. Louis, Los Angeles nebo Milwaukee. Řeč byla samozřejmě opět také o významných českoamerických osobnostech, které se díky své vůli, odvaze, píli a vytrvalosti dokázaly prosadit v byznysu, vědě, umění a také v politice.

Ačkoli byli tito lidé v různých, pro ně většinou těžkých dobách a za různých okolností nuceni opustit domov a začít daleko od něj v nelehkých podmínkách nový život, dokázali mnozí až neuvěřitelné a při tom zůstali nadále hrdí na svůj původ a svoji vlast na dálku podporovali.

Řadu těchto příběhů je možno najít na www.czechoslovaktalks.com, v projektu The Czechoslovak Talks, jehož je pan doktor Nekola vedoucím.

Děkujeme mu za zajímavé povídání a těšíme se někdy opět na shledanou.

Mgr. Martina Walterová