V pondělí 10. října 2022 se první tři vyučovací hodiny partička šestnácti žáků z Masarykova gymnázia klepala v lavicích, kdo že to vlastně k nim domů na čtyři noci přijede spát. Stejné myšlenky proudily ve třídách septima A, sexta A a také v 2. A. Na hlavní nádraží přijel autobus z Regensburgu. V tuto chvíli stálo na nádraží dalších šestnáct vystrašených Němců, protože nikdo z nich nevěděl, ke komu že to vlastně přijeli. Vzájemně jsme se přiřadili taktikou „Kdo dřív přijde, ten dřív mele.“ Snažili jsme si vzpomenout na začátky v primě, kdy jsme se učili se představit, a musím říct, že většina z nás byla úspěšná.

Následovala interaktivní prohlídka, při které Němci nezvládli vyslovit nečekaně slovo Řehoř, ale dokonce i žížala dělala problém. Ráno jsme si ve vlaku směrem do Klatov vyprávěli o našem prvním společném večeru a netrpělivě čekali na prohlídku spouuusty kostelů a mumifikovaných lidí v klatovských katakombách. 

Aby nám zážitky jen přibývaly, jako program na třetí den vybraly paní učitelky prohlídku pivovaru. Měli jsme možnost si třeba vyzkoušet prolézt malým víkem od sudu. Všechny nás také zaujalo, když jsme se mohli svézt v největším výtahu v ČR. Ale toto určitě není hlavní důvod, proč plzeňský pivovar navštívit. Stejně tak Němce zaujaly helmy při vstupu do plzeňského podzemí. Další ráno jsme se opět sešli na nádraží a nasedli do vlaku směr Praha. Zde jsme si prošli historické centrum a nezapomněli našim „austauschpartnerům“ ukázat pravý český trdelník.

Síly postupně ubývaly, ale přesto jsme si chtěli poslední večer užít, co to jen šlo. Zaplnili jsme herny laser game nebo bowlingu. V pátek jsme se mohli díky spoustě novým naučeným slovíčkům řádně rozloučit a říct, jak moc se těšíme na druhou část výměny, tentokrát v Regensburgu. Tímto bych chtěla moc poděkovat celé partě, která se zúčastnila a udělala těchto pár dní tak skvělými. A v neposlední řadě bych chtěla poděkovat i paním učitelkám za veškerou organizaci a péči!

Mgr. Šárka Hrušková