Nějak se to v březnu na naší škole seběhlo. Akce za akcí. Aktuality na našich webových stránkách se mění rychleji než počasí za okny. Přemýšlím, co je všechny spojuje. Je to hrdost. Na lidi, kteří jsou do svého oboru tak „zažráni“, že entusiasmus vyzařují a přenášejí na ostatní, protože jejich práce má cosi navíc.

Taková je paní Václava Jandečková, která k nám přivezla výstavu Akce Kámen, Karel Oliva a jeho jedinečný ponor do mateřštiny či Daniel Švec, který s expresivitou sobě vlastní jímavě podtrhl hodnoty pro hrdiny 2. světové války, naše letce RAF, posvátné a neoddiskutovatelné. Mezi nimi byl i náš absolvent, generálmajor Jiří Hartman.

Tento týden se kruh uzavřel, neboť jsme si rádi připomněli 173 let od narození našeho prvního prezidenta, jehož jméno naše gymnázium hrdě nese. Je víc než jisté, že Tomáš Garrigue Masaryk by byl na naše letce hrdý. A dále - jsem hrdý na studenty naší školy, kteří zmíněné akce absolvovali. Bylo znát, že v nich zanechaly pozitivní stopy. Jsem hrdý na svoji kvintu A, s níž jsme společně prožívali inauguraci našeho nového pana prezidenta. I na něho a jím prezentované hodnoty jsme hrdi.

Neboť vzpomeňme na moudrá slova velkého filosofa a matematika René Descarta, jimiž princip vzdělání přirovnal ke stromu - vědomosti různých oborů jsou metaforickými kořeny, kmenem a větvemi, ale korunu a plody tvoří etika - a mám silný pocit, že všechny zmíněné březnové akce svým morálním rozměrem onu korunu vzdělávání našich studentů vskutku nasadily.

Mgr. Petr Tesař