Chladné ráno 3. listopadu 2022 přivítalo 2. B a její pedagogický doprovod na Hlavním nádraží v Plzni. Naším cílem byla Praha - Národní muzeum a Památník heydrichiády v Resslově ulici. Nejprve jsme se zastavili u památníku Jana Palacha a Jana Zajíce před budovou muzea, poté naše kroky směřovaly na výstavu Jsme Češi, nikdy se nevzdáme!

Prohlédli jsme si dokumenty, fotografie, pasy, pracovní knížky, Kubišovu aktovku, samopal Stengun a spoustu dalších artefaktů, které se vztahovaly k době protektorátu, zejména k atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V letošním roce si připomínáme osmdesát let od tohoto hrdinského činu, jenž neměl v nacisty okupovaných zemích obdoby.
Po zhlédnutí výstavy nám zbýval čas na návštěvu dalších expozic - např. Zázraků evoluce, kde jsme nemohli vynechat kostru plejtváka myšoka, nebo Oken do pravěku, Sálů minerálů aj. Ti, co se chtěli podívat na Prahu z výšky, mohli vystoupat až do kopule muzea.

Ve 13 h jsme měli objednanou komentovanou prohlídku Památníku heydrichiády v Resslově ulici. Nejprve nám promítli dokument o atentátu na Heydricha, jeho přípravě i o osobách, jež byly s touto utajenou akcí spojené. Poté nás sympatická průvodkyně doprovodila do krypty kostela Cyrila a Metoděje, v níž se parašutisté ukrývali a 18. června 1942 statečně vzdorovali německé přesile. Výklad nás velmi zaujal. Dozvěděli jsme se mnoho podrobností, zejména o Jozefu Gabčíkovi a Janu Kubišovi, ale i o dalších osobnostech, které položily své životy za svobodu naší země. Krátce jsme si prohlédli interiér kostela, v němž došlo k četným krvavým přestřelkám. Poblíž nedaleké školy se nachází pamětní destičky se jmény hrdinů odboje, na těchto místech byla položena jejich těla.

Plni dojmů a nových poznatků o době ne tak dávné, jež byla těžká pro naši zemi, jsme se přesunuli k místu, kde naše exkurze začala, tzn. na Hlavní nádraží. Odtud jsme vyrazili zpátky domů.

Mgr. Blanka Mervartová