Středa 6. duben 2022 byl pro mě výjimečným dnem. Jela jsem se spolužáky Ingrid Jungovou, Jakubem Kasalem a paní učitelkou Mervartovou do Sušice na krajské kolo Dějepisné soutěže. Cestou vlakem se do nás vkrádala nervozita, jak to před každou podobnou akcí bývá. To však nemohlo zmírnit naše nadšení, v kupé panovala dobrá nálada.

Jakmile jsme dorazili do Sušice, přivítali nás příjemní učitelé a studenti ze zdejšího gymnázia, kde se soutěž konala. Samotná budova školy působila až uklidňujícím dojmem a já musela tiše obdivovat její krásu.

Společně jsme chvíli čekali na zahájení ve třídě, kde bylo připravené občerstvení. Po dlouhé cestě mi horká káva a perník s polevou připadaly jako dary z nebes.

Když přišel čas a soutěž měla začít, přemístili jsme se do jiné učebny, organizátoři a koordinátoři nám popřáli hodně štěstí a my se pustili do vyplňování otázek. Téma letošního 30. ročníku znělo 2. světová válka na evropském bojišti 1939 – 1945.

Nad některými odpověďmi jsme se opravdu zapotili. Věděli byste, že příslušníci francouzského hnutí odporu, kteří na okupované části Francie způsobovali Němcům značné potíže, se nazývali makisté? Co způsobilo jednodenní odklad vylodění Spojenců v Normandii? Bez váhání jsme z nabízených možností vybrali, že nepřízeň počasí.

Po testu jsme měli chvíli na vydechnutí. Vyhlášení výsledků proběhlo ve velkém sále gymnázia. Jako tým jsme obdrželi diplom a každý z nás dostal knihu o druhé světové válce. Trochu nás mrzelo  6.místo, do finále postupovaly nakonec první čtyři týmy.

Celý pobyt ve škole utekl nečekaně rychle a blížil se čas návratu domů. Stihli jsme si ještě s paní učitelkou prohlédnout náměstí a rozloučili jsme se se Sušicí. 

Do Plzně jsme dojeli vyčerpaní, ale plni krásných zážitků, takže příští rok své štěstí určitě zkusíme znovu.

Kateřina Martínková, kvinta B