V pondělí 7. 11. 2022 třída 1. A navštívila Gymnázium Františka Křižíka. Důvodem byl Juniorfest. Promítal se tu film „Neon Spring“, přeloženo jako Malá vlna. Dílo soutěžilo v Mezinárodní soutěži hraných filmů pro mládež v kategorii 12-16 let.  Film režíroval Lotyš Matiss Kaza. Hodina a 42 minut nám ukázali, co se stane, když šlápnete vedle. Vypráví příběh o Laine, normální dívce studující na vysoké škole. Žijící v Rize v rodině střední třídy.

Film znázorňuje, jak se může vše rázem změnit. Laine začala kvůli problémům s přáteli chodit do obskurních rave klubů. Seznamuje se zde s novými lidmi, kteří jí slouží jako precedens k tomu jak se tam chovat. Postupně se rave kluby stávají jejím životním stylem.  V klubu se zamiluje, začíná kouřit a braní omamných látek je na denním režimu.

Ve stejnou dobu začínají problémy v rodině, mladší bratr Budzis má kázeňské problémy ve škole. Otec se k problémům otočí zády, přičemž se s ním Laine pohádá. Matka, základ rodiny, je té doby na služební cestě. Aby toho nebylo málo, Laine propadá ve škole.
Nicméně, nic z výše uvedeného nezlomí Laininu závislost a nadále se točí v začarovaném kruhu. 

Přichází den, otec musí odjet a bratra Budzise má hlídat Laine. Laine bratrovi alibisticky připraví veškeré potřeby, aby když nastane večer, mohla opět zamířit do klubu. Kostky jsou vrženy. Laine Budzise opouští. Drogy, kouř, hluk - norma naplněna. Je dopoledne a Laine se vrací domů. Jde zkontrolovat bratra. Leží na zemi s kaluží krve u hlavy. Volá záchrannou službu. 

Budzis je stabilizován. Laine má výčitky svědomí a pláčem nešetří. V těžké situaci se sblíží s otcem a jejich vztah je na vzestupu. Po návratu Budzise si uvědomuje, že musí s nastávajícím stylem života skončit. Vše se vrací do normálu a svítá na lepší časy.

Jakub Hes, 1. A