Ve středu 5. 4. 2023 se vydali studenti Sabina Křížková (SXB), Vojtěch Plešmíd (OKA) a Michal Helma (KIB) do Sušice. Na zdejším gymnáziu měli poměřit své síly (znalosti) s ostatními týmy Plzeňského kraje v prestižní Dějepisné soutěži gymnázií.

Letošní 31. ročník byl zaměřen na evropské dějiny v období 1945-1975. Sabina, Vojta a Michal si během zdlouhavé cesty s přestupem v Horažďovicích domluvili strategii, jak co nejlépe vyzrát nad záludnými otázkami. Krátce po 10. h a proslovech ředitele sušického gymnázia a organizátorů soutěže vše vypuklo. Šedesát minut soustředění, kroužkování správných odpovědí, rozpoznávání významných osobností na fotografiích…

Po soutěži samotné následovala pauza na občerstvení a sdělování prvních dojmů. Bylo to správně? Neměli jsme vybrat jinou variantu? Přítomní pedagogové zatím opravovali testy, ale nevěděli, jak jejich tým dopadl. Po 12. h byli všichni pozváni do slavnostní síně gymnázia, kde došlo k vyhlášení výsledků. Napětí se dalo krájet. Když naše gymnázium nečetli ani na 5.místě, začali jsme být hodně nervózní. To není možné…opravdu… JSME PRVNÍ. Nevěřícně jsme se všichni po sobě dívali a následně se spontánně objali.

Studenti převzali jako odměnu odbornou publikaci, poukázku na knihu, diplom a samozřejmě dárek největší - postup do finále. 

Úspěšným reprezentantům naší školy děkujeme a přejeme hodně úspěchů v závěrečném kole.

Za PK dějepisu Blanka Mervartová