Díky našim studentům a zaměstnancům se v roce 2021 můžeme pochlubit sběrem starého elektra určeného ke zpětnému odběru a recyklaci o hmotnosti 60 kg. Byla tím uspořena spotřeba elektřiny a produkce skleníkových plynů, celosvětově omezena těžba ropy a železné rudy a recyklací se pokryla i část dodávek mědi nebo hliníku pro průmyslovou výrobu.

Konkrétní přínos vyčísluje Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí, které na základě dosažených výsledků vystavil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů Elektrowin. Vyplývá z něj, že díky sběru elektroodpadu došlo za rok 2021 k úspoře produkce CO2 o 0,71 tun.

Víte kolik smrků pohltí stejné množství CO2? Jeden smrk. Nebylo nutné vytěžit 35,18 litrů ropy. Představte si, že z tohoto množství se pokryje spotřeba pohonných hmot auta např. na cestu z Prahy do Brna po dálnici D1 a to 2krát. Došlo také k úspoře 362,11 kWh energie. Asi stejné množství, jako kdybychom spustili cyklus myčky nádobí 363 krát. Podařilo se recyklovat 34,54 kg železa. Toto množství recyklovaného železa by bylo možné použít pro výrobu 2 nových praček bez nutnosti těžby železné rudy. Recyklací vysbíraných spotřebičů se podařilo získat 1,22 kg mědi, což by postačilo pro ražbu 217 jednoeurových mincí, nebo 1,48 kg hliníku, který by stačil na výrobu 99 plechovek o objemu 0,33 l.

Data uvedená v tomto článku byla pro naši školu vygenerovaná 22. 3. 2022 z informačního systému RECOS.