Dne 22. 11. 2016 jsme coby vybraní žáci z vyššího stupně gymnázia absolvovali exkurzi na Letiště Václava Havla v Praze a barrandovské ateliéry - Barrandov Studios.
Cesta do Prahy byla překvapivě rychlá, a proto jsme ještě zastavili u obchodního centra blízko letiště, kde se mnozí posilnili ranní kávou a připravili se na nabitý program toho dne.

 

Naše prohlídka začínala ve vestibulu Terminálu č. 3, který se obvykle slouží vnitrostátním a VIP letům - některé žákyně si div jako suvenýr neodnesly kousky nablýskaných šedých dlaždic, po kterých před nedávnem přecházel jistý kanadský zpěvák, zde nás přivítala naše průvodkyně, všem nám rozdala krásné visačky - aby bylo každému hned jasné, co jsme zač - a nad modelem celého letiště nám pověděla všechny důležité informace a také nám pustila krátký film o plánovaném rozšíření letiště o další přistávací plochu.

Poté jsme museli projít bezpečnostní kontrolou - nikdo nebyl zadržen - a pokračovali do autobusu - někdo málem zůstal stát - , kterým jsme jeli rovnou po letištní dráze kolem soukromých letadel a hangárů, po úhledné silničce jdoucí napříč přes celý areál jsme dojeli k Záchranné požární stanice Letiště Praha, kde jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací - i když některé z nich zanikly v hluku velkých větráků. Dále jsme pokračovali k hlavní dráze, kde jsme pozorovali odlety a přílety různých letadel, například velkého letadla společnosti Emirates, což je - jak jsme byli informováni - největší letadlo na světě. Ukončili jsme okruh okolo budovy Terminálu 2, viděli jsme tak nakládání kufrů do zavazadlového prostoru, vystupování lidí z letadla přistaveným ramenem a celkově práci lidí okolo letadel.

Poté jsme pokračovali zpět na začátek naší cesty a naším autobusem do barrandovských ateliérů, kde jsme se rozdělili do dvou skupin.

S panem průvodcem jsme začali u sledování krátkého filmu o filmech, které jsou spojené s ateliéry, člověk by nevěřil, kolik mezinárodně proslulých velkofilmů vzniklo v naší malé zemi (například Casino Royale, Colette, Van Helsing nebo Hellboy a z novějších například film Anthropoid). V druhé části prohlídky jsme zavítali do barrandovských fundusů, nejdříve jsme ohromeně procházeli úzkými uličkami z obou stran ohraničených vyskládanými židlemi, stoličkami, stoly, skříňkami a všechno možného co si jen je možno spojit s nábytkem, místy jsme si hnedle připadali jako Harry Potter v Komnatě nejvyšší potřeby. Vyjma historických kousků (nejcenějším úlovkem fundusů je původní lavice z Říšského sněmu, která přes svojí vysokou cenu stála jen tak na mezipatře) je veškerý nábytek výrobkem talentovaných barrandovských rekvizitářů, mnohé z nich je možno vidět v nejrůznějších filmech, seriálech nebo pohádkách. Prošli jsme také velikými prostory pro kostýmy, sice nám bylo řečeno, kolik kostýmů tam v těch velkých dlouhých skladech ukrývají, ale bylo to natolik velké číslo, že není třeba jej uvádět přesně a stačí říci, že jich tam mají opravdu, opravdu hodně. Jinak v celém areálu se smělo fotografovat, s výjimkou ateliérů, kde se zrovna natáčelo - ty jsme ale viděli jen zvenčí, právě proto, že se tam všude natáčelo - a oddělení kde se uchovávají uniformy, neboť asi nikdo nechce, aby se nadšení turisti a podobná individua fotili s nacistickými uniformami - kterých tam bylo opravdu, opravdu hodně - a pak také jen z tohoto oddělení si není možné kostým půjčit, asi falešných policistů vybírajících pokuty už bylo dost.

Utahaní a celí sedření po dlouhém dni a záplavě nových informací a jsme se plni dojmů vrátili do autobusu a vyrazili vstříc domovu - teď každý film, který uvidíme, budeme sledovat až do konce titulků, abychom se dozvěděli, zdali se nenatáčel alespoň zčásti na Barrandově (nebo na letišti Václava Havla).

Simona Radová (SPB), Přemysl Kaucký (SPA)