Ve dnech 25. až 27. září 2017 se výběr studentů ze sekund, tercií a kvart zúčastnil třídenní exkurze do jižních Čech. Nejdříve jsme se ráno v 6:30 sešli před budovou Masarykova gymnázia, odkud jsme okolo sedmé hodiny vyjeli.

Hned první den exkurze jsme měli možnost zavítat do jaderné elektrárny Temelín, kde jsme si po přednášce prohlédli expozice. Poté jsme zamířili do Křižíkovy elektrárny v Písku. Tam na nás čekalo příjemné posezení u ohně a opékání buřtů. Po prohlídce centra města náš poslední cíl představoval pivovar v Českých Budějovicích, kde jsme se dozvěděli, jak se takové pivo vyrábí.

V úterý jsme hned po snídani zamířili do Planetária v Českých Budějovicích. Zde jsme si mohli vychutnat noční oblohu, přestože byl den. Naším druhým úterním zastavením se stal Buškův Hamr Trhové Sviny. Po zhlédnutí krátkého filmu jsme se procházeli přilehlými zahradami. Pro studenty asi nejlepší prohlídkou byl grafitový důl v Českém Krumlově. Nejdříve jsme do dolů vjeli vláčkem a poté doly prošli pěšky, až jsme se dostali ven. Ještě než jsme se jeli ubytovat na Rožmberk, tak nás na zámku v Českém Krumlově provedla průvodkyně. Ačkoli toho bylo za celý den už dost a všichni byli unavení, všem se zámek zaručeně líbil.

Náš poslední den exkurze jsme začali hned po snídani prohlídkou hradu Rožmberku. Dále jsme přijeli k vodní elektrárně Lipno, kde jsme vyslechli několik informací o vodní nádrži Lipno, také jsme se podívali na film o Vltavské kaskádě a viděli záběry ze záplav v roce 2002, které jsme nezažili, protože jsme nebyli ještě na světě. Úplně nakonec na nás čekalo sklářské muzeum a broušení skla v Lenoře. Využili jsme možnosti zakoupit drobné skleněné dárky pro své rodiče. Naši exkurzi jsme zakončili prohlídkou hradu a muzea ve Strakonicích. Do Plzně jsme se vrátili okolo půl šesté večer, avšak nabiti dojmy z celého výletu.

Adam Šebesta, kvarta A