Ve čtvrtek 9. března u nás ve škole proběhla přednáška o československých letcích RAF za druhé světové války. Přednáška nám měla představit a přiblížit životy a skutky československých letců, kteří za války odešli do Velké Británie, aby mohli hájit vlast. 

Už první dojem z přednášky byl příjemný. Přivítal nás soukromý historik PhDr. Daniel Švec v uniformě britského letectva a měl připravenou sbírku různých předmětů, odznaků, vyznamenání, dopisů, střel, fotografií a mnoha dalších autentických materiálů, které jsme si mohli prohlédnout. 

Celá přednáška se nesla v příjemném a přátelském duchu, nebyla nudná ani zdlouhavá a informace nám byly předány v duchu příběhu. A i když to byla sice přednáška informativní, ale nepřehltila nás množstvím zbytečných informací a detailů. Ve zkratce. Přednáška se týkala příběhů letců RAF, jejich cesty do Anglie, jejich statečného a hrdinného boje ve službách RAF a bohužel také jejich velmi tragického konce rukou komunistického režimu. Také jsme se dozvěděli dva zcela osobní životní příběhy dvou letců, od jejich seznámení se s budoucí ženou, po jejich bolestné odloučení, kdy ona čekala se strachem doma a on bojoval ve vzduchu v bitvě o Anglii až po věznění komunistickým režimem. Pan doktor Švec nám představil neskutečné hrdinské výkony našich letců, ale i jejich naprosto tragický konec v komunistických vězeních. 

Byť byl pan Švec velmi přátelský a milý, byla pro mě přednáška také velmi emotivní, což se mi ve škole běžně nestává. Musím říci, že ve mně určitě něco zanechala a budu nad hrůzami války a komunistického režimu ještě dlouho přemýšlet. 

Celkově byla tato přednáška jednou z nejlepších, na které jsem za můj nekrátký pobyt na gymnáziu byla a je také jednou z mála přednášek, které jsem si vážně užila. Myslím si, že spousta studentů nemá o takových podrobnostech války příliš informací a že spoustě lidí by mohla přinést zcela nový pohled na druhou světovou válku. 

Magdalena Černá, oktáva B