Také v letošním školním roce bude naše škola velmi ráda využívat velkorysé nabídky pracovníků Katedry archeologie ZČU v Plzni, aby tak obohatila žáky, studenty a pedagogy o zajímavé informace přímo od odborníků. Jako první se mohli něco zajímavého o archeologii a práci archeologa dozvědět naši nováčci z 1. A a 1. B 26. září 2022 během přednášky pana magistra Atilly Vatansevera. 

Na tuto teoretickou přednášku navázala v pátek 30. 9. 2022 archeologická vycházka v Liticích s panem doktorem Josefem Hložkem. Nejprve se „prváci“ v areálu zaniklého litického hradu dozvěděli spoustu informací o jeho historii, funkci a významu a také o předchozím pravěkém osídlení zdejší lokality. Prohlídka byla spojena i se sportovními výkony. Není totiž vůbec snadné vystoupat ze dna hradního příkopu po strmém svahu porostlém mokrou kluzkou trávou kolem pozůstatků hradní brány na kopec, v němž se dnes ukrývají zbytky hradního paláce a věže (bergfritu). Lehké není ani vylézt kvůli společné fotografii na torzo hradní zdi.

Z hradu následoval pěší přesun (opět do kopce) k litickému kostelu sv. Petra a Pavla. Ve zdivu této původně gotické svatyně se totiž ukrývají kamenné články ještě starší románské sakrální stavby. 
Poté jsme se vrátili zpět do školy.

V posledním zářijovém týdnu (27. 9. 2022) nepřišli zkrátka ani naši budoucí maturanti. PhDr. Josef Hložek si pro studenty seminářů moderních dějin připravil přednášku s prezentací na téma „Archeologie modernity“. Dokázal během ní, že archeologie opravdu nezkoumá jen pravěké či středověké památky, ale zkoumáním artefaktů a objektů mladších sta i méně let pomáhá objasňovat či upřesňovat informace o událostech nedávné minulosti a že jsou tak jedinečným svědectvím své doby.

Oběma pánům archeologům za jejich příspěvky do výuky dějepisu velmi děkujeme.

 Mgr. Martina Walterová