14.jpg

ImageV pondělí 29. 10. 2012 vyrazila pětina naší projektové skupiny, která je zapojena do projektu Na cestě za příběhy na vernisáž výstavy „Zapomenuté dědictví III: Češi a Němci ve 20. století ve stínu dvou totalitních režimů“ a „Fraisch - proměnlivý region - a 150 let bavorsko-české hranice 1865-2012“. Obě expozice se nacházejí v Centru Bavaria Bohemia v německém Schönsee.

V 16:30 h jsme odjížděli za doprovodu pana učitele Koláře do Německa. Přesně v 18 hodin byla vernisáž zahájena ředitelem centra Bavaria Bohemia, poté se slova ujala ředitelka Muzea Českého lesa v Tachově, jež nás srdečně přivítala. Po kulturní vložce, pěveckém triu českých Němců, následoval proslov tvůrců výstavy, paní PhDr. I. Bukačové a pana PhDr. P. Suka, kteří nám  představili výstavu a přiblížili nám důvody jejího vzniku. Jednotícím motivem jejich projevů bylo upozornění na shodné rysy totalitních režimů, které se na obou stranách hranice projevily v 20. století v extrémní levé i pravé variantě.

Image 

Po další kulturní vložce, několika lidových písničkách, nám pan Dr. K. W. Schubsky představil výstavu „Fraisch - proměnlivý region - a 150 let bavorsko-české hranice 1865-2012“. Po vyčerpávajících proslovech jsme si konečně mohli obě výstavy prohlédnout. Zaujalo nás mnoho dobových dokumentů, mnohé pocházely i z Plzně, na straně jedné krojovaný pionýr, na straně druhé příslušník Hitlejugend. Se zájmem jsme si prohlédli expozice, zároveň jsme uvítali nabídku Centra Bavaria Bohemia, abychom toto centrum navštěvovali častěji. Odborníci nám  nabídli možnost přednášek a setkávání s pamětníky z obou stran hranice.

Na závěr programu byl připraven raut, k poslechu hrálo jazzové trio.

Výstava byla velice povedená a co je nejdůležitější, získali jsme nové kontakty potřebné k práci na našem projektu a načerpali inspiraci k našemu dalšímu výzkumu..

Za projektovou skupinu Markéta Husáková, 2. A

Image