14.jpg

SVĚT


1. prosinec

1981
Poprvé byl oficiálně určen virus AIDS (Acquired immunodeficiency syndrome).


2. prosinec

1939
V New Yorku se otevřelo druhé jeho největší letiště La Guardia.


4. prosinec

1954
První Burger King byl otevřen na Floridě v Miami.


5. prosinec

1901
*Walt Disney, americký producent, scenárista, režisér a animátor. Stál u zrodu největšího animačního boomu všech dob. Autor mnoha animovaných hrdinů např. Mickey Mouse. Spolu se svým bratrem založil filmová studia a začal produkovat i celovečerní animované filmy, jako např. Sněhurku.

1933
Oficiálně skončila v Americe prohibice, která začala roku 1920. Zákazem prodeje alkoholu otevřela americká vláda dokořán dveře organizovanému zločinu. Za dob prohibice se zrodili největší gangsteři v dějinách Ameriky jako např. Al Capone.


7.  prosince

1941
Japonské námořnictvo neúspěšně zaútočilo na Pearl Harbor (rozkazem Tora, Tora, Tora). Vstoupilo tak oficiálně do druhé světové války, stejně tak i Američané. Tento neúspěšný pokus japonské armády pak vyústil ke shození ničivých atomových bomb na Nagasaki a Hirošimu v srpnu 1945.


10. prosinec

1901
Poprvé se udělovali Nobelovi ceny.

1936
V Británii nastává tzv. abdikační krize. Edvard VIII kvůli své milence a pozdější manželce, americké rozvedené herečce Wallis Simpsnové abdikuji na funkci krále.


14. prosinec

1911
Tým polárníků vedený Roaldem Amundsenem dosáhl jižního pólu.


16. prosinec

1917
* Sir Arhur C. Clarke, britský sci-fi spisovatel a vynálezce, autor mnoha knih mezi jinými např. 2001 Vesmírná Odysea. Byl také vědec, kdy pracoval v RAF na zdokonalení radaru, v roce 1945 navrhnul satelitní komunikační systém. Je také spoluautorem seriálu Svět tajemných sil, kde se dokumentárně věnoval záhadám a mystériím po celém světě.


17. prosinec

1969
Začali strategické rozhovory SALT I mezi tehdejším Sovětským Svazem a Spojenými Státy, které omezovaly počet strategických zbraní. Jednání probíhala v Helsinkách ve Finsku.

1989
První oficiální epizoda seriálu The Simpsons, odstartovala nejdéle běžící sitcom na světě. Autorem seriálu je Mat Groening. V září 2011 se začala vysílat již 23. série.

 


19. prosinec

1915
* Edit Piaf, francouzská šansoniérka  a zpěvačka.


26. prosinec

1933
Je patentováno FM rádio.

http://en.wikipedia.org/wiki/Edit_piaf  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Clarke_sm.jpg 
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Burger_King_Logo.svg  http://free-extras.com/search/1/mickey+mouse.htm 
http://www.hulu.com/the-simpsons 

 

Česká republika


5. prosinec

1971
† Jiří Grossmann, československý zpěvák, herec, textař a divadelní autor z dua Šimek, Grossmann.Od roku 1968 byl členem divadla Semafor, kde vznikaly jejich Návštěvní dny.


7. prosince

1918
Byla zavedena hradní stráž. Původní členové hradní stráže byli členové legii bojujících v první světové válce. Za druhé světové války byla hradní stráž nahrazena vládním vojskem. Mezi lety 1945 – 1948 se hradní stráž ke své funkci na krátkou dobu vrátila. S nástupem komunismu byla ovšem zrušena. Hradní stráž byla opět zavedena až po listopadovém převratu prezidentem Václave Havlem. Dnes má hradní stráž na 600 členů z řad profesionálních vojáků.

 


9. prosinec

1931
* Ladislav Smoljak, filmový a divadelní režisér, scénárista a herec, úzce spolupracující se Zdeňkem Svěrákem. Je spoluautorem her pro Divadlo Járy Cimrmana. Režíroval mnoho vynikajících českých filmů jako např. Kulový blesk, Vrchní prchni, Jára Cimrman ležící spící, Rozpuštěný a vypuštěný…

 


14. prosinec

1957
† Josef Lada, český malíř, ilustrátor a spisovatel, autor např. kocoura Mikeše.

 


17. prosinec

1938
V časopise Mladý Hlasatel vyšel první díl Rychlých šípů Jaroslava Foglara.

 


18. prosinec

1935
Edvard Beneš byl zvolen druhým československým prezidentem.

 


21. prosinec

2007
Devět zemí včetně České republiky vstoupilo do Schengenského prostoru. Jde o území většiny evropských států, kdy osoby mohou překračovat státní hranice bez hraniční kontroly.

 


24. prosinec

1920
*Jiří Hanzelka, český cestovatel a spisovatel. Spolu s Miroslavem Zikmundem podnikli v letech 1947 – 1950 ve voze Tatra T 87 cestu do Afriky a Jižní Ameriky.

 


25. prosinec

1901
* Milada Horákové, česká politička a obě justiční vraždy a komunistické zvůle během komunistických politických procesů v 50. letech. Byla odsouzena ve vykonstruované procesu za velezradu. Byla jedinou ženou , která byla popravena 27. června 1950. Díky své neústupnosti a odvaze se stala symbolem boje proti komunistickému režimu.

1938
† Karel Čapek, český spisovatel, novinář a dramatik, autor knih jako Válka s mloky, Krakatit, RUR, Ze života hmyzu apod. Svou tvorbou kritizoval stávající nacistický režim.

 


29. prosince

1989
Dramatik Václav Havel se stal presidentem. Ve funkci vystřídal Gustáva Husáka, který abdikoval 10. prosince jako důsledek událostí známých jako Sametová revoluce.

http://pless-exchange.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=53:czech-rebels&catid=36:all&Itemid=91  http://cs.wikipedia.org/wiki/Smoljak 
http://www.supraphon.cz/cs/novinky/archiv-dle-kategorii/?item=791  http://knihovnaksenov.webk.cz/pages/pro-ctenare.html