10.jpg

SVĚT


1. října

1928
Sovětský svaz zavedl první„pětiletku“. Ta představovala seznam ekonomických cílů navržených  k posílení ekonomiky země. Tyto plány pak byly vytyčovány ve všech socialistických zemích včetně Československa.

1946
Nacističtí zločinci byli odsouzeni před Norimberským tribunálem. Norimberský proces byla série soudních řízení vedených proti politickým špičkám nacistického Německa. Procesy probíhaly od 20. listopadu 1945 až do tohoto dne.

1946
V Británii byla založena organizace „Mensa“, která sdružuje lidi s vysokým IQ.

1969
Letadla „Concorde“ poprvé prolomila hranici rychlosti zvuku a lidstvo vykročilo do éry nadzvukových letů.

1982
Firma Sony poprvé představila kompaktní disk (CD).

1989
V Dánsku došlo prvnímu legálnímu svazku dvou lidí stejného pohlaví, dnes známého jako registrované partnerství.


2. října

1925
John Logie Baird předvedl první test funkční televize.


3. října

1964
V baru Anchor v Buffalu se poprvé servírovala tzv. Buffalo Wings. Jsou to ostrá kuřecí křidélka a stehýnka dnes obvykle podávají ve velmi ostré omáčce a zakysanou smetanou.


4. října

1957
Sovětský Svaz vypustil umělou družici „Sputnik 1“. První lidmi vyslaný předmět na oběžnou dráhu Země.
5. října 2011

1962
První ze série filmů o Jamesu Bondovi „Dr. No“ byl natočen. Film režíroval Terence Young a do hlavní role agenta 007 obsadil Seana Conneryho. Film byl natočen podle předlohy Iana Fleminga z roku 1958.

1969
Britská BBC vysílala první díl úspěšného britského sitcomu „Monty Python létající cirkus“. Šlo o komponovaný pořad plný skečů, vtipů a hraných scének, které humorně až sarkasticky parodovali dění v Británii. O podobnou show se u nás pak pokusila parta okolo Čtvrtníčka s jejich „Českou sodou“, která z Monty Pythonů dost čerpala. Monty Pythoni natočili celkem 45 epizod a několik celovečerních filmů.

2011
† Steve Jobs, zakladatel společnosti Apple. Byl to vizionář a člověk, který udělal z používání telefonů a počítačů masovou zábavu.


9. října

1967
Pouhý den po svém zatčení byl popraven revolucionář Ernesto „Che“ Guevara za pokus o podněcování povstání v Bolívii. Che Guevera byl argentinský revolucionář a velitel guerilly. Sehrál významnou roli při kubánské revoluci. Pro mnohé se  stal symbolem odboje. Americký magazín „Time“ jmenoval Guevaru mezi 100 nejvlivnějších lidí 20. století. Dnes je Guevara symbolem v populární kultuře jako ikona na trička a další spotřební zboží.

1974
† Oscar Schindler, známý německý obchodník, který zachránil 1200 Židů před smrtí v koncentračních táborech. Po vyvlastnění továrny na smaltování v Krakově, začalo pro něj otrockým způsobem pracovat několik desítek Židů. Po počátečních ryze obchodních ambicích začal Schindler bránit své dělníky i z lidského hlediska. Už nešlo jen o otrockou pracovní sílu, ale o lidi, na kterých byly páchány hrozná zvěrstva. Čísla jím zachráněných Židů se různí, nejčastěji se však udává 800 mužů a zhruba 300 žen, kteří díky práci pro Schindlera ušly osudu milionů Židů, kteří skončili v koncentračních táborech.


13. října

1913
Henry Ford zavedl vůbec první výrobní linku na výrobu automobilů.

1925
* Margaret Thatcher, britská politička a konzervativní premiérka mezi léty 1979 – 1990. Díky své nekompromisnosti dostala přezdívku „Železná Lady“. Prosazovala ekonomický liberalismus, snižování imigrace, omezování vlivů odborů a samostatnou silnou zahraniční politiku.


15. října

*1920 Mario Puzo († 1999), americký spisovatel a scénárista, autor slavné ságy z prostředí mafie „Kmotr“. Je držitelem Oscara za scénář ke stejnojmennému filmu, který natočil v roce 1972 Francis Ford Coppola.
16. října

1923
Walt Disney a jeho bratr Roy založili společnost Disney. Společnost je známá spoustou animovaných hrdinů. Jeden z nich, Mickey Mouse se stal maskotem společnosti. 1937 uvedla společnost první animovaný celovečerní film „Sněhurka a sedm trpaslíků“.

1978
Karol Józef Wojty³a  byl zvolen v pořadí 264. papežem. Přijal jméno Jan Pavel II.
17. října

1933
A. Einstein uprchl Nacistům do USA.


28. října

1929
„Černé pondělí“ na newyorské burze, kdy krach na burze způsobil celosvětovou krizi. Tento krach předznamenal dvanáctiletou krizi, která pak vyústila v druhou světovou válku.


29. října

1969
ARPANET byl poprvé zpuštěn. Jde o první spojení počítač-počítač. ARPANET byl předchůdce Internetu.

ČESKÁ   REPUBLIKA


1. října

1938
V Československu je provedena anexe Sudet.


5. října

1938
Československý prezident Edvard Beneš abdikoval na svou funkci.

1936
* Václav Havel, dramatik, disident a prví československý prezident po pádu komunistické strany. Havel se následně stal také prvním prezidentem České republiky po rozdělení Československa v roce 1993. V šedesátých letech působil jako dramatik divadla Na Zábradlí. Stal se spoluzakladatelem a mluvčím Charty 77. Byl vězněn komunistickým režimem. Po vypuknutí sametové revoluce založil spolu s dalšími osobnostmi Občanské Fórum. Jako literát se Václav Havel prosadil díly reprezentující styl absurdního dramatu.


16. října

1918
Rakouský císař Karel I vydal manifest „Mým věrným národům rakouským“, ve kterém proklamoval federalizaci monarchie. 


18. října

1918
V Paříži byla publikována „Washingtonská deklarace“, která proklamovala nezávislost a vytvoření Československa.


28. října

1918
V Praze byl vyhlášen nezávislý stát Československo. Československo vzniklo po první světové válce jako jeden z nástupnických států rozpadlého Rakouska-Uherska. Zahrnoval území Čech, Moravy, Českého Slezska (jihovýchodní část Slezska), Slovenska a Podkarpatské Rusi („Horní Uhry“). Československo zaniklo rozdělením na Českou republiku a Slovenskou republiku v roce 1993.


31. října

1980
† Jan Werich, významný herec,dramatik a scénárista, představitel meziválečné avantgardy. Působil v Osvobozeném divadle a spolu s Jiřím Voskovcem a Jaroslavem Ježkem patřili k nejvýznamnějším osobnostem českého divadla vůbec. Před druhou světovou válkou byli všichni tři nuceni opustit Československo a uprchli do Ameriky.