14.jpg

Milý čtenáři, letošní kalendárium bude celé věnované 20. století. Z každého měsíce představím nejzajímavější dny a k dané události poskytnu malý komentář. Vše bude přehledně členěno na dva oddíly: svět a naše končiny. Bude-li se den týkat významné osobnosti, poodkryji nejzajímavější etapy jejího života.

SVĚT


1. září

1902
Ve Francii byl natočen film„Výlet na měsíc“ režiséra a tvůrce George Melise podle předlohy J. Verna. Tento 14 min film, běžící rychlostí 16 obrazů za vteřinu, bylo vůbec prví sci-fi.

1939
Německo napadlo Polsko a začala druhá světová válka.

1969
Muammar Kaddáfí se převratem dostal k moci v Libyi. Narodil se jako syn kočovného beduínského zemědělce. Za dob studií se účastnil studentských demonstrací. Poté absolvoval vojenskou školu s hodností kapitána. Nekrvavou cestou sesadil krále a stal se velitelem vojenských sil. Jeho totalitní režim se začal hroutit v únoru 2011, kdy po masakrech civilního obyvatelstva došlo k vypuknutí občanské války. V srpnu povstalci dobyli Kaddáfího sídlo. Místo pobytu samotného diktátora je neznámé.

1985
Francouzsko-americká expedice objevila vrak Titanicu. Titanic byl luxusní parník plující roku 1912 ze Southhamptonu do New Yorku. V noci ze 14. na 15. dubna narazil parník na ledovec a potopil se. Z celkového počtu 2 223 lidí na palubě jich zahynulo 1517.
Experti došli k názoru, že vrak lodi nelze vzhledem k obrovskému objemu, dlouhodobé korozi, účinkům vody a velké hloubce vyzvednout.


2. září

1937
† Pierre de Coubertin, francouzský pedagog a historik, zakladatel moderních Olympijských her. Pierre zastával názor, že tělesná výchova je nutná na školách. Pro svou myšlenku novodobých her svolal kongres do Sorbony. Tento kongres se později změnil v Mezinárodní olympijský výbor. První novodobé Olympijské letní hry se konaly 1896 a první zimní v roce 1924.


3. září

1976
V rámci amerického vesmírného programu „Viking“ přistála Viking 2 na Utopia Planitia na Marsu. Viking program se vyvinul z předchozích programu NASA Voyager a jeho cílem bylo prozkoumat Mars.


4. září

1998
Dva studenti Stanfordské Univerzity (Kalifornie) Larry Page a Sergej Brin založily Google.


5. září

1972
Mnichovský masakr je označení pro události provázející letní Olympijské hry v Mnichově. Skupina izraelských sportovců byla vzata jako rukojmí a nakonec zabita palestinskou skupinou říkající si „Black September“.

1977
NASA vypustila sondu „Voyager 1“, která nese informace o lidské rase a Zemi a je na cestě do volného vesmíru. Podle plánu měla sonda opustit solární systém v červnu 2011.


10. září

1919
Byla podepsána Saint Germainská mírová smlouva, která formálně ukončila válečný stav, rozpustila Rakousko-Uhersko a ustanovila podmínky pro vznik Československa, Maďarska, Jugoslávie a Rakouska.

1923
Bylo v New Yorku otevřeno metro.

1977
Proběhla poslední oficiální poprava gilotinou.


11. září

2001
V USA došlo k tragickým teroristickým útokům. Podle oficiálních vyšetřování 19 mužů napojených na teroristickou skupinu al-Kájda uneslo 4 letadla leteckých aerolinek a narazili do věží Obchodního Centra v New Yorku. Jedno letadlo zaútočilo na Pentagon a poslední se zřítilo v Pensylvánii.


15. září

1916
V jedné z nejslavnějších a nejkrvavějších bitev první světové války, bitvě na Sommě, byly poprvé použity tanky.


16. září

1959
V New Yorku byla představena prví fotokopírka Xerox 914


18. září

1970
† Jimy Hendrix, americký zpěvák a kytarista. Je považován za největšího elektrického kytaristu všech dob. Byl hlavní hvězdou festivalu Woodstok. Náhle zemřel ve věku 27 let.


19. září

1908
* Mika Waltari, finský spisovatel a novinář, je známý především svým dílem „Egypan Sinuhet“. Waltari se podílel i na tvorbě scénářů, rozhlasových relací a literatuře faktů. Psal nejen romány, ale i poezii, dramata a dokonce i pohádky.

1991
Na rakousko-italských hranicích nalezli dva němečtí turisté mumii muže starého zhruba 3300 let. Ötzi byl přibližně 160 cm vysoký a jeho věk se odhaduje na 40 až 53 let. Spolu s mumií byly nalezeny i zbytky jeho oděvu, bot a lovecké výbavy.


23. září

1939
† Zigmund Freud, lékař, neurolog a psycholog, zakladatel psychoanalýzy, se narodil v židovské rodině na Moravě. Vytvořil psychoterapeutickou metodu založenou na volných asociacích pacienta. Velkou pozornost věnoval i kultuře a náboženství. Musel prchnout před nacisty do Londýna, kde zemřel 1939.

1941
Je proveden první pokus s plynovou komorou v koncentračním táboře Auschwitz.


26. září

1902
† Levi Strauss, německý židovský emigrant, který založil v Kalifornii továrnu na výrobu jeansů. Původně pracovní oblečení černých otroků se v polovině dvacátého století stalo velmi populární. Největší boom a věčnou slávu tomuto oblíbenému kusu oděvu zajistily reklamy a billboardy cigaretové značky Marlboro.


27. září

1905
Fyzikální časopis „Annalen der Physik“ publikoval článek Alberta Einsteina "Does the Inertia of a Body Depend Upon Its Energy Content?", kde Einstein představil rovnici E=mc².

ČESKÁ   REPUBLIKA


1. září

1950
Byly zřízeny PTP (pomocné technické prapory) pro osoby nepřizpůsobivé a komunistickému režimu nepohodlné. Jejich cílem byla převýchova politicky nespolehlivých osob. Tábory sloužily převážně jako zdroj levné pracovní síly. Prošlo jimi až na 60 000 občanů tehdejšího Československa.


3. září
1948
† Edvard Beneš, druhý československý prezident a představitel odboje.


4. září
1934
* Juraj Herz, scénárista a režisér, který režíroval celou řadu skvělých filmů jako např.: Petrolejové lampy, Upír s Ferratu, Spalovač mrtvol. Mezi jeho tvorbu patří také pohádky jako jsou Pana a netvor nebo Deváté srdce.
* Jan Švankmajer, animátor, výtvarník a režisér, představitel českého surrealismu.


7. září
1996
Na pražské Letné vystoupil Michael Jackson a jeho koncertu přihlíželo 130 000 lidí.


19. září

1922
* Dana Zátopková,česká atletka a olympijská vítězka v hodu oštěpem (1952 - Helsinky)
* Emil Zátopek, český atlet a čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu (1948 - Londýn, 1952 – Helsinky). Oba skvělí atleti byli manželé.


27. září

1941
Reinhard Heidrich se stal zastupujícím říšským protektorem. V květnu 1942 v rámci operace Anthropoid byl na Heidricha spáchán atentát.


30. září

1938
Československá vláda přijala Mnichovský diktát a podstoupila Sudety Třetí říši.

Mgr. Monika Babčaníková