12.jpg

V úterý 22. 10. 2019 se rozjela třída sexta A do Prahy, aby si zopakovala a také rozšířila vědomosti o třicetileté válce, hlavně o jejích příčinách a počáteční fázi. Přímo na původním bojišti byla důkladně probrána bitva na Bílé hoře (8. 11. 1620), včetně bojujících stran, velitelů a síly jejich armád a samozřejmě jejího výsledku, který moc dobře dokreslovalo pochmurné, mlhavé počasí.

Z bitevního pole jsme se pěšky přesunuli k filozofické renesanční stavbě letohrádku Hvězda. Popovídali jsme si o něm a také o jeho staviteli Ferdinandu Tyrolském a prohlédli si samozřejmě i jeho nádherné interiéry se štukovou výzdobou v přízemí. Měli jsme velké štěstí, že nás kustodi pustili i do druhého patra, kde se kdysi nacházela hodovní síň. Procházeli jsme se tu po původní podlaze, mozaice z keramických dlaždic s glazurou, a nechali na sebe působit velký otevřený prostor s průhledem do střešní klenby. Kvůli mlze jsme si bohužel nemohli vychutnat jindy prý tak krásný výhled do okolí. V suterénu, bývalém vinném sklepě, jsme se nezapomněli podívat na model bitvy na Bílé hoře.

I když je bitevní pole velmi blízko, vyzařuje Hvězda klid a harmonii. Také procházka ve stejnojmenné oboře se stromy hrajícími všemi barvami podzimu byla velice příjemná a krásně zakončila exkurzi.

Mgr. Martina Walterová