12.jpg

Časný odjezd od budovy školy nemohl naší kondicí vůbec zatřást, proto jsme se okamžitě po výstupu na Friedrichsstrasse odebrali přes Gendarmenplatz a Bebelsplatz. Dalšími památkami, které upoutali naši pozornost, byli kostel sv. Hedviky, Humboldtova univezita a Zeughaus.

Také jsme se prošli po nejznámějším bulváru Unter den Linden, načež jsme zamířili k budově berlínského Dómu. Naší první opravdovou zastávkou bylo Nové muzeum na muzeálním ostrově, které se z velké části věnovalo starověkému Egyptu. Okouzleni slavnou Nefertiti jsme se zašli podívat k Braniborské bráně, poté pokračovala exkurze přes památník holokaustu až na Postupimské náměstí a Checkpoint Charlie. Četné demonstrace krajní pravice nemohly náš program a hlavně pozornost ve státní svátek SRN vůbec narušit. Po náročném dni jsme ale byli rádi, když jsme mohli sednout do autobusu a nechat se odvézt do hotelu na okraji Berlína.

Po vydatné hotelové snídani se výprava našich studentů vydala autobusem přímo na Alexanderplatz, kde nás čekala výprava na televizní věž. Procházka po Nikolaiviertel kolem Sprévy a nového městského zámku nás přivedla až k návštěvě budovy bývalého říšského sněmu, kde dnes sídlí jedna z komor německého parlamentu. Výhled z kupole i přes silný déšť byl hezkým zážitkem. Poslední zastávkou našeho programu byla návštěva západního Berlína. Po uspokojení nákupních potřeb některých účastníků jsme se rozloučili s třídou Kurfürstendamm, obchodními domy jako KaDeWe a polorozpadlým chrámem Kaiser Wilhelm Gedächtniskirche, jež slouží jako připomínka na hrůzné činy 2. světové války. Neméně náročný přesun do Plzně nás uvrhl do víkendové reality, tedy přípravy na další školní dny.

Kateřina Richterová, Adéla Šimková, 2. A