12.jpg

Viktorie Hanišová jede na festival Svět knihy do Plzně! Co kdyby se zastavila i u nás na Masarykově gymnáziu? Takhle nevinně a naivně to začalo… A Viktorie kývla. 20. září postávala před budovou „Masarykáče“ a chystala se na besedu se studenty.

Autorka tří románů Anežka, Houbařka a Rekonstrukce, v nichž se zabývá především tématem mateřství a způsobem, jak se člověk vyrovnává s prožitým traumatem, dorazila v dobré náladě.

V zaplněné třídě vyprávěla zcela otevřeně o svém spisovatelství, roli matky a překladatelství, kterému se věnuje. Vystudovaná germanistka se svěřila, že jejím snem je učit a předávat dětem lásku k cizím jazykům, v jejím případě právě němčině.

Setkání bylo velmi neformální a civilní, autorka působila velmi přirozeně a v závěru diskuze odpovídala s nadšením na dotazy položené našimi studenty.
Po skončení akce ji čekaly ještě další úkoly, mezi něž patřilo rozdávání autogramů a také rozhovor do našeho gymnaziálního časopisu.

Beseda se moc vydařila, důkazem je i to, že na slíbené čtení knížky vůbec nedošlo, protože prostor vyplnila debata a interakce mezi studenty a autorkou. Autorčiny příběhy tak pro některé zůstaly tajemstvím, které, troufám si říct, po tomto setkání budou chtít odhalit.

Mgr. Kateřina Kuchtová