14.jpg

Ve čtvrtek 6. června 2019 se seminář finanční gramotnosti složený z kvarty A a kvarty B pod vedením paní učitelky Benešové a paní učitelky Boříkové vydal do Prahy na exkurzi do České národní banky.

V 8:20 jsme vyjeli z Plzně a o 2 hodiny později jsme dorazili do Prahy. Před budovu ČNB jsme došli pěšky. Při vstupu jsme museli projít kontrolou, zdali u sebe nemáme nebezpečné předměty. Nejnebezpečnější věc, kterou jsme s sebou měli a která zaujala tamní ochranku, bylo kružítko v penálu naší spolužačky. Následně jsme si odložili všechny věci v šatně a paní průvodkyně nás odvedla do promítacího sálu, kde jsme se formou dvou dokumentů dozvěděli spoustu potřebných informací týkající se vzniku a funkcí centrální banky České republiky.

Další částí prohlídky byla místnost, která dříve sloužila pro úschovu peněz, dnes předělána na menší muzeum pro návštěvníky. Zde jsme se dozvěděli vše o historii peněz i o historii banky, o padělcích a o spoustě dalších věcí ze světa peněz. Dokonce jsme měli možnost ověřit pravost svých bankovek pod UV lampou a potěžkat si zlatou cihlu.

Na konci prohlídky nás čekal kvíz, kdy výherci dostali váleček skartovaných bankovek, které byly stažené z oběhu. Tímto skončila naše prohlídka a my se vydali na zpáteční cestu do Plzně.

Simona Melicharová, kvarta B