12.jpg

Projekt ČOJČ je tady proto, aby pomáhal odbourávat zábrany při mluvení, poslouchání a komunikování s ostatními: Jako pedagogicko-divadelní metoda by měl Čojč vytvářet jazykový most pro setkávání mezi Čechy a Německem, které by měl vycházet a být podporován oběma stranami. Slovo Čojč je složenina z českého slova „Česky“ a od souzvuku „[d]eutsch“ - v češtině „[d]ojč“.

Čojč zve ke kreativnímu, hravému zacházení češtinou a němčinou a klade menší důraz na gramatiku a psaní. Čojč jako divadelní řeč funguje díky míchání jazyků: „dankuju“ (danke + děkuju), dvojjazyčným dialogům: „Jak se máš? – es geht mir gut!“ (otázka v češtině, odpověď v němčině), díky kreativním formám: slova ve spojení s řečí těla, hrami, písničkami, básničkami…

Čojč divadelní síť Čechy Bavorsko

Pedagogicko-divadelní institut DAS Ei (Norimberk) a kulturní sdružení A BASTA! (Rokycany/Praha) založili v roce 2002 přeshraniční Čojčskou síť proto, aby mohli společně pořádat česko-německé divadelní setkání pro mládež, kde by byl koncept Čojč používán. V červnu 2011 založili společně cojc gGmbH - Divadelní síť Čechy Bavorsko.

Zeměpisně se Čojč divadelní síť Čechy Bavorsko nachází v příhraniční oblasti Čech a Bavorska: od Hofu/Aše na severu přes Weiden/Tachov až k Českým Budějovicím/Pasovu na jihu a ve směru západ-východ od Plzně k Řezně. Jako „externí pohraniční stráž“ se komunikuje s kanceláří, které jsou na externích místech, a to v Norimberku a Praze.

Účast, iniciativa, samostatná aktivita

Vyslovitelný cíl Čojčské divadelní sítě Čechy Bavorsko je zapojení mládeže a mladých dospělých do koncepce, organizace a realizace Čojčských divadelních setkání a do dalšího vzdělávání pro iniciátory a vedoucí jejich vlastních akcí. Organizace cojc gGmbH, TPI DAS Ei a A BASTA! přitom vykonávají obsahovou a strukturální podporu od osobního poradenství, nabídek dalšího vzdělávání, koučingu a infrastruktury kanceláří.

DATA - NIKDY PRIVÁT-NIE

22.-26. 4. 2019 Bayreuth, 26. 4. - 1. 5. 2019 Karlovy Vary

Projekt, který se zabývá tvojí privátní sférou, jak digitální - tak analogovou. Jak si ceníš svých dat? Co by raději mělo zůstat navždy tajemstvím? V rámci divadelních prezentací a sociálních experimentů s veřejností jsme si otestovali, jak křehká je dnes hranice nedotknutelnosti osobní svobody člověka.

Na velikonoční pondělí se v Bayreuthu sešlo 8 mladých lidí z Čech a 8 z Německa, aby se v rámci česko-německého divadelního projektu čojč zabývali tématem soukromí.Šlo o velice aktuální kontroverzní téma. Česko-německá kulturní síť čojč si klade za cíl přinášet pohled mladé generace na témata příhraničí. Své názory mládež poté interpretuje skrze divadelní představení a prezentace, která jsou srozumitelná publiku z obou stran hranice, aniž by se muselo při představení překládat. V rámci divadelně-pedagogického projektu DATA: nikdy-privát-nie se mladí lidé z obou stran hranice zabývají každý den jedním z podtémat jako je například zakotvení práva na soukromí v zákonech obou zemí, kontrola, utopie zcela transparentního světa bez tajemství, algoritmy využívané ke sběru tzv. big data a pomocí divadelně-pedagogických metod pod vedením Valentiny Eimer a Karla Hájka své náhledy a názory ztvárňují jako divadelní scény, choreografie a obrazy s nimiž plánují každý den na veřejných prostranstvích oslovovat publikum.

Druhý den nás již čekalo první takovéto veřejné vystoupení v Bayreuthu na půdě univerzity - na venkovním jevišti u Audimaxu.

V pátek 26. 4. jsme se přesunuli do Karlových Varů, kde jsme pokračovali v tvorbě a vystoupí:

27. 4. od 17:00 v prostorech dolního nádraží - ALGORYTMY 1
28. 4. od 16:30 před Dřevěnou kolonádou (tržiště U Čertíka) - ALGORYTMY 2
29. 4. od 17:00 Sadová kolonáda - MOJE PRIVÁTNÍ SFÉRA
30. 4. od 17:00 plató před Mlýnskou kolonádou - BEST OF DATA
Všechna vystoupení se odehrávala ve veřejném prostoru a vstup byl zdarma.

V Bayreuthu jsme byli ubytovaní v Jugendherberge u Vysoké školy, kde jsme měli i 3x denně zařízenou stravu.

V Karlových Varech jsme přenocovali v Penzionu Hestia, kde nám byla zajištěna strava na oběd a na večeři. Snídani kupovali vedoucí projektu a snídalo se společně v kruhu. Můj osobní highlight z celého týdne!

Co si z projektu Čojč odnáším?

Mimo zlepšení se v diskutování/debatování/argumentování a také divadelním vystupování, si s sebou odnáším spoustu skvělých vzpomínek, poznatků, kamarádů, kontaktů, nových slovíček a schopnost se adaptovat k prostředí jinému, než jsem zvyklá. Čojč byla skvělá zkušenost a myslím si, že by tato zkušenost prospěla nejen mým vrstevníkům, ale všem, kteří mají rádi zábavnou komunikaci a interakci s lidmi.
Zaregistruj se teď u nejnovějšího projektu a staň se součástí této fascinující sítě! Více informací na https://cojc.eu/cs/

Nikola Uhle, septima A

 Anglická verze zde, německá verze zde.


Karlovarský deník - 7. května 2019


Vyjádření koordinátorky projektu k účasti naší studentky Nikoly Uhle

Dobrý den paní Wagnerová, paní Babčaníková,

těší nás, že se studentka Vaší školy Nikola Uhle zúčastnila Čojč projektu „DATA“.
Zpráva o projektu se objevila v Karlovarském, Sokolovském a Chebském deníku, posílám foto jednoho z nich.

Zde je navíc odkaz na karlovarský web s několika fotografiemi z představení na kolonádě v KV: https://karlovarsky.denik.cz/zpravy_region/mladi-cesi-a-nemci-experimentovali-s-divadlem-na-verejnych-prostranstvich-20190507.html

Děkuji za spolupráci.
S přáním pěkného dne

Jitka Eliášková
projektový manažer