V úterý 12. 3. 2019 se některé třídy zúčastnily přednášky s názvem Energie - Budoucnost lidstva. Přednáška se týkala získávání, uchovávání, ale i využití energie s výhledem do budoucnosti. Nejprve se nám představili oba přednášející - Ing. Ondřej Trubka a Tomáš Hejl. Oba pánové byli trochu zvláštní, ale velice zábavní, a tak přednáška mohla začít.

Na úvod jsme si připomenuli Blackout, který nastal několik let zpátky v New Yorku a v šedesáti větších přilehlých městech. Na něm jsme si demonstrovali zejména nepostradatelnost energie a už u druhého slidu prezentace jsme se začali zamýšlet nad důležitostí tohoto tématu. Šokovala nás také informace, že téměř milion lidí na světě žije stále bez elektrického proudu a denně na světě přibývá tolik lidí, že je do budoucna téměř nemožné uspokojit potřeby lidstva co se energie týče. Mimo jiné je také zajímavé si uvědomit, že 20 % lidí na světě využívá přibližně 80 % energie, což je celkem velký nepoměr.

Zjistili jsme, že řešení těchto problémů do budoucna lze vidět například v elektro-automobilech, nebo bateriích, ale fakticky nikdo nezjistil, jak skladovat energii, což je v podstatě největší problém celé energetiky. Třeba doufat, že pánové svou přednáškou někomu nasadili brouka do hlavy a problém skladování energie jednou vyřeší třeba právě někdo z našeho gymnázia. (-:

Spíše opakováním pro nás byl i rozbor způsobů, kterými získáváme energii (tj. tepelná el., jaderná el…), ale přesto bylo téma podáno zajímavě a přece jen se našlo pár věcí, které pro nás byly nové, a tedy nás i zaujaly. Zamysleli jsme se i nad obnovitelnými a neobnovitelnými zdroji a jejich (ne)výhodami a celkově jsme si uvědomili, co všechno získání energie obnáší.

Informací navíc pro nás byly medializované katastrofy, u kterých je reálný počet obětí vcelku nízký, zatímco u katastrof, o kterých se nemluví, bývají obětí stovky. Zmínit něco takového bylo velice přínosné, protože to skvěle propojilo zdánlivě nesouvisející problémy energetického odvětví s problémy dnešní generace – dezinformacemi na internetu.

Zábavnou vsuvkou byla ukázka radioaktivity různých předmětů, která nás opravdu zaujala, neboť byla provedena opravdu velmi vtipně a navíc jsme se dozvěděli, že radioaktivní částice jsou všude kolem, což spousta z nás vůbec netušila. Ukázka byla doplněna o fotosoutěž s možností zajímavých výher, ale upřímně řečeno se nejspíš nikdo nezúčastnil, snad ze strachu, snad z neschopnosti fotit zajímavé fotky s energetickou tématikou.

Na závěr jsme ještě probrali nejbližší možné změny v energetice a důležitost zamýšlení se nejen nad výhodami, ale i nad riziky energetiky, jako jsou produkce emisí, odpadů nebo vysoká cena.

Celá přednáška byla obohacující a doopravdy se dá považovat za dobře využitý čas a to jak z hlediska zjišťování nových faktů, tak zamyšlení se nad momentální situací. Doufám ve více takovýchto přednášek a jsem ráda, že se můžeme těchto akcí účastnit.

Iva Salivarová, septima A