Ve dnech 3.-5. října 2018 se vybraní žáci tříd 3. A  a  4. A  zúčastnili třídenní exkurze do Vídně. Okolo 6:30 jsme se všichni sešli na Hlavním nádraží, kde jsme začali naši 7hodinovou jízdu vlakem.

První zastávkou našeho výletu byla Praha. Tady jsme museli pár minut počkat, než nám pojede přímý spoj do Vídně. Cestovali jsme společností RegioJet, a, popravdě řečeno, moc jsme si tuto jízdu užili. Každý měl k dispozici televizi, mohli jsme poslouchat hudbu nebo jen tak si povídat s kamarády.

Do Vídně jsme dorazili okolo 14. hodiny. Na první pohled to vypadalo jako obyčejné nádraží, ale když jsme vyšli ven, uvědomili jsme si, že vidíme nádherné historické centrum. Následovala cesta k hotelu, kde jsme si odložili zavazadla a vyrazili jsme za prvními památkami. Naší úvodní zastávkou byl Hundertwasserhaus. Tento dům byl postaven známým rakouským architektem Friedensreichem Hundertwassrem. Stavba je zajímavá pestrostí barev a porostem zeleně.

Na zpáteční cestě jsme se ještě rychle stavili u Vídeňské státní opery, u hotelu Sacher a u sochy světově proslulého skladatele Wolfganga Amadea Mozarta. Následně jsme se vrátili zpět na hotel. Povečeřeli jsme a opět vyrazili do noční Vídně. Tentokrát jsme zavítali do největšího vídeňského zábavního parku Prater. Bylo to úžasné. Většina z nás si vyzkoušela jízdu na obřím kole zvaném Riesenrad, odkud jsme měli výhled na celé město. Během rozchodu jsme vyzkoušeli i jiné atrakce, například volný pád nebo kolotoč, který nás vyvezl do výšky 90 metrů.

Brzy ráno nás čekal budíček, po kterém jsme se odebrali na snídani. Pedagogové nás seznámili s programem, který na nás tento den čekal. Poté jsme se všichni odebrali na metro a naší první zastávkou byl Schönbrunn. Tento barokní zámek pochází z 18. století a byl letní rezidencí rakouských císařů. Zde nás čekala menší prohlídka interiéru společně s audio průvodcem. Následně jsme navštívili park, jehož součástí je i zoologická zahrada.

Po návštěvě zámku jsme se dopravili na Karlovo náměstí, kde jsme obdivovali Kostel svatého Karla Boromejského (Karlskirche). Následovala menší pauza a poté přesun k palácovému komplexu Hofburg, jehož součástí jsou: Národní knihovna (Nationalbibliothek), klenotnice (Silberkammer), Sisi Museum a španělská jezdecká škola (Spanische Hofreitschule). Navštívili jsme pouze 2 části hradu, a to Sisi Museum, kde jsme opět měli prohlídku s audio průvodcem a v neposlední řadě klenotnici.

Večerní rozchod jsme si zpříjemnili návštěvou kavárny s originálním dortem Sacher a pravou vídeňskou kávou.

Závěrečný den naší exkurze v rakouské metropoli začal návštěvou katedrály svatého Štěpána Stephansdom, což je jedna z nejvýznamnějších rakouských gotických památek. Následně nás čekal rozchod, během něhož někteří z nás zavítali do obchodu Manner, který je proslulý výrobou sušenek a oplatek. Po této sladké návštěvě jsme se ještě přesouvali po některých známých památkách, například: pomník Marie Terezie, který se nachází uprostřed dvou muzeí (Přírodovědné muzeum a Uměleckohistorické muzeum), dále pak katolický kostel svatého Petra nebo Café Central. Naší poslední památkou ve Vídni byl Belvedere, což je barokní palácový komplex, který je využívaný jako galerie.

Po vyzvednutí zavazadel na hotelu, jsme se vydali na zpáteční cestu s pocitem, že jsme prožili krásné 3 dny nedaleko srdce Evropy, ve městě s bohatou kulturní i uměleckou historií.

Nina Hirschnerová, 3. A