14.jpg

Po výborném výsledku v Národním kole Chemické olympiády se Miroslava Novoveská dostala do výběru reprezentantů pro mezinárodní CHO. Studenti byli do české reprezentace pečlivě vybráni tříkolovým systémem. První kritérium bylo umístění v Národním kole Chemické olympiády v Hradci Králové, z něhož bylo pozváno nejlepších 16 studentů na teoretické přípravné soustředění na VŠCHT Praha. Po dalším zeštíhlení na nejlepších 8 studentů se uskutečnilo praktické přípravné soustředění na PřF UK Praha. Z něj vzešla reprezentační čtveřice. Tři studenti a Mirka Novoveská.

Jubilejní 50. ročník soutěže nejtalentovanějších studentů světa v oboru chemie poprvé v historii pořádaly dvě země společně – Česká republika a Slovensko.
Na soutěžící čekalo celkem jedenáct úloh, z nichž bylo osm teoretických a tři laboratorní. Studenti měli mimo jiné za úkol analyzovat složení jedné ze slovenských minerálních vod, připravit organickou látku pomocí sava nebo odhalit původ zbarvení českého granátu. Zadání tvořili vědci z VŠCHT Praha, Univerzity Karlovy, Akademie věd ČR a Univerzity Komenského v Bratislavě.

Českým reprezentantům vyšla perfektně praktická část, v níž se všichni čtyři umístili v nejlepší desítce, nadprůměrné výsledky měli i v části teoretické. Jan Obořil, Josef Tomeček a Miroslava Novoveská díky tomu získali zlaté medaile, Richard Veselý pak stříbro.

Kromě samotné soutěže byl pro soutěžící připraven nabitý doprovodný program. Na Slovensku, kde olympiáda 19. července začala, absolvovali prohlídku Bratislavy, výlety do Banské Štiavnice, na hrad Červený Kameň a řadu dalších aktivit. V Praze na studenty čekala velkolepá Summer IChO Party, která byla otevřená veřejnosti a spojená s koncerty Tata Bojs, Debbi a Kašpárka v rohlíku. Následovaly exkurze do Solvayových lomů u Berouna a netradiční prohlídka hlavního města.

Slavnostní vyhlášení vítězů 50. ročníku Mezinárodní chemické olympiády v pražském Rudolfinu přineslo českým barvám spoustu radosti. Česká reprezentace zaznamenala nejlepší výsledek v novodobé historii, když získala tři zlaté medaile, jednu stříbrnou a v žebříčku národů obsadila čtvrtou příčku. Jan Obořil navíc skončil v absolutním pořadí na osmém místě. To vše v konkurenci rekordního počtu 300 soutěžích ze 76 zemí světa.
A na tomto úspěchu se výraznou měrou podílela naše studentka Miroslava Novoveská.

Zpracováno podle https://www.vscht.cz/popularizace/media/tiskove-zpravy/historicky-uspech-ceske-reprezentace-na-mezinarodni-chemicke-olympiade#

RNDr. Václav Soukup