11.jpg

Blíží se konce školního roku a s ním i konec letošního semináře finanční gramotnosti. Sešla se na něm parta fajn mladých lidí z kvart, se kterými nebyl problém diskutovat o problémech dnešní společnosti ani hledat konstruktivní řešení.Našimi posledními akcemi byla 1. 6. 2018 návštěva České národní banky v Praze, kde jsme navštívili expozici „Lidé a peníze“ a dva projektové dny Finanční svobody (6. a 7. 6. 2018).

Spolu s námi byla v ČNB také jedna pražská škola. Na konci prohlídky proběhla malá soutěž, kterou na „celé čáře“ vyhráli naši studenti. Kromě cen si odnesli také pochvalu pracovnice ČNB za projevený zájem, slušné chování a velké znalosti z oblasti financí. To nás opravdu potěšilo!

Při projektových dnech jsme si celé dny „hráli“.  Jednoduše - škola hrou v praxi! Tato hra byla vytvořena jako simulace reálného finančního života jedné rodiny, se kterou prožijete 30 let a snažíte se naplnit její cíle: pořídit si byt či dům, prožít dovolenou snů v Egyptě, Tichomoří nebo si jen tak zajet na Safari. A k tomu si dopřát luxus předčasného důchodu s pěknou sumou naspořených peněz. Hraním této hry se studenti naučili pochopit rozdíl mezi jednotlivými finančními produkty a samostatně vybírat správnou strategii k dosažení cílů (stavební spoření, pojištění, hypotéka) a k překonávání rizik, která se během „života“ mohou objevit (ztráta zaměstnání, vážná nemoc s následkem invalidity, požár, vykradení domu, nečekané narození dětí). Možná jednou i díky této hře se naši studenti vyhnou finančním chybám v reálném životě. A to bychom si opravdu přáli!

„Tvým největším bohatstvím je to, co víš. To, co nevíš, je tvé největší riziko.“ Robert Kiyosaki

Mgr. Vlasta Nováková, Mgr. Lenka Benešová