11.jpg

Ve dnech 17.-18. 5. 2018 se v Hradci Králové konalo republikové finále Astronomické olympiády. Na tomto klání mělo Masarykovo gymnázium hned trojnásobné zastoupení, a to Davida Němce (SB) v kategorii GH, Adama Šebestu (KAA) a Matouše Křížka (KAB), oba v kategorii EF. Trojici čekal mimo dlouhé cesty také náročný program v obou dnech.

První den navštívili archeopark a nejmodernější planetárium v republice. Druhý den probíhala samotná soutěž. Pro kategorii GH probíhala již ve zmíněném planetáriu a pro kategorie EF měla dvě části. První část (početní) se uskutečnila na akademické půdě přírodovědecké fakulty tamní univerzity. Pro druhou část byli účastníci také převezeni do planetária. Po vypracování náročných testů si účastníci prohlédli město a čekali na vyhodnocení. A jak naši malí vědci dopadli? David Němec si z účastníků z celé ČR v kategorii GH vybojoval 15. místo, Matouš Křížek v kategorii EF získal 20. místo a Adam Šebesta i přes své pochyby ze svého výkonu získal krásné 4. místo. Všem třem účastníkům gratulujeme k vynikajícímu úspěchu a přejeme do budoucích ročníků hodně štěstí.

Pro více fotografií využijte odkaz na stránky Astronomické olympiády - https://olympiada.astro.cz/201718_finale_EF.html a https://olympiada.astro.cz/201718_finale_GH.html

Mgr. Lenka Benešová, Mgr. Vlasta Nováková