14.jpg

Ve dnech  19.-21. června 2017 se v Kongresovém centru ve Zlíně uskutečnil Přebor České republiky školních týmů v šachu. Do soutěže jsme postoupili z druhého místa v kraji v kategorii 6.-9. třída a příslušné ročníky víceletých gymnázií. Turnaj probíhal v klimatizovaných prostorách moderní budovy navržené architektkou Evou Jiřičnou, v naší kategorii se utkalo třicet družstev švýcarským systémem na 9 kol, tempem dvakrát dvacet minut na partii + 5 s na tah. Švýcarský systém v šachu zjednodušeně znamená, že v každém kole proti sobě hrají soupeři s přibližně stejným počtem bodů a během turnaje se stejný soupeř nesmí opakovat.

Naše družstvo si během turnaje vedlo celkem dobře, v průběžném pořadí se pohybovalo nad svým původním nasazením (18.). Bohužel na konci se projevila únava a prohra 4:0 v posledním kole nás odsunula až na 20. místo, což je průměrný výsledek. Už ale samotný postup na mistrovství republiky byl významným úspěchem. Máme navíc věkově perspektivní družstvo, takže příští rok se chceme ještě zlepšit.

Masarykovo gymnasium na soutěži reprezentovali Matěj Šeterle (TB), Michal Polák (KAA), Jan Langmajer (PA), Theodor Mastný (SA) a Le Duc Dung (TB).

Všem se na turnaji líbil šachový i nešachový program, ve volném dopoledni jsme navštívili tzv. Mrakodrap, bývalou správní budovu Baťových závodů, kdejsme si užili výklad průvodce, na vyhlídkovou terasu nás vyvezl výtah zařízený jako kancelář Jana Antonína Bati a z výšky jsme si mohli prohlédnout celé město. Zpáteční cesta do Plzně se sice protáhla na sedm hodin, ale to nikomu nezkazilo krásný zážitek z výletu i ze hry.

Mgr. Jana Eretová